arsis

Στα πλαίσια της Δράσης ΄΄Πρόληψη κατά της Σχολικής Βίας ΄΄ το Σχολείο -με εκπρόσωπο του το Γ3- ξεκίνησε μια συνεργασία με την κοινωνική οργάνωση ΑΡΣΙΣ (http://arsis.gr), η οποία δουλεύει κυρίως με νέους και νέες, με μικρότερα παιδιά ή μεγαλύτερα που βιώνουν συνθήκες ζωής επιβαρυντικές για την ομαλή προσωπική τους ανάπτυξη και την πρόσβαση τους στα κοινωνικά αγαθά. Συνθήκες, όπως η ανεπαρκής υποστήριξη από την οικογένεια, η παραμέληση, η κακοποίηση, η εκμετάλλευση, η απόρριψη από το εκπαιδευτικό σύστημα, η μετανάστευση, η προσφυγιά, η έλλειψη στέγης, η ανεργία, , η διαβίωση σε ιδρύματα ή σωφρονιστικά καταστήματα, κ.α.

Αρχικά ,ενημερώθηκε το Δεκαπενταμελές το οποίο και ανέλαβε την ενημέρωση των τμημάτων για τη συγκέντρωση ειδών ρουχισμού . Η ανταπόκριση ήταν πραγματικά άμεση και συγκεντρώθηκε ένας σημαντικός αριθμός από ρούχα . Η Δράση ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο σχολείο της ομάδας ΑΡΣΙΣ ,έγινε ενημέρωση στους μαθητές του Γ3 των δράσεων της οργάνωσης , ειδικότερα του Mobile School ,ενώ στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν βιωματικά παιχνίδια για τη Διαχείριση Συγκρούσεων.

Αφήνω τις εντυπώσεις να εκφραστούν από τα ίδια τα παιδιά!!

Πάνος Κουρτίδης

Η ΑΡΣΙΣ παίζει μαζί μας

Η ΑΡΣΙΣ (η Οργάνωση ,για την οποία συγκεντρώσαμε ρούχα ) είναι μια μη κερδοσκοπική ,κοινωνική Οργάνωση που βοηθά κυρίως νέους που στερούνται βασικών δικαιωμάτων. Όπως πολλοί θα είδατε , στις 26 Νοεμβρίου ήρθαν στο Σχολείο μας οι εθελόντριες του ΑΡΣΙΣ που είχαν μαζί τους ένα μεγάλο κουτί με ρόδες , το ΜοbileSchool ,όπως το ονομάζουν . Μας είπαν ότι μ΄αυτό επισκέπτονται παιδιά που δεν έχουν πρόσβαση στην εκπαίδευση και τους μαθαίνουν βασικές γνώσεις αριθμητικής και ανάγνωσης ?ένα κινητό σχολείο δηλαδή!!

Η Χαρά ?μια εθελόντρια της ΑΡΣΙΣ- μάς έβαλε να παίξουμε ένα παιχνίδι στο οποίο έπρεπε να ενώσουμε εικόνες και να φτιάξουμε μ΄αυτές μια ιστοριούλα. Με την ιστορία που δημιουργήσαμε βγάλαμε συμπεράσματα σχετικά με το λόγο που συμβαίνει ,τι αποτέλεσμα έχει και τέλος με ποιον τρόπο λύνεται μια σύγκρουση. Στη συνέχεια η Μαριάνθη ?κοινωνική λειτουργός- μας χώρισε σε ομάδες και κάθε μέλος της ομάδας πήρε ένα ρόλο. Αρχίσαμε να παίζουμε ένα παιχνίδι ξερής , υποδυόμενοι ο καθένας το ρόλο του. Όσοι δεν έπαιζαν ήταν παρατηρητές. Μετά καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως πάντα υπάρχουν συγκρούσεις ,σε ένα παιχνίδι , σε μια συζήτηση , στο Σχολείο αλλά για να ζούμε αρμονικά πρέπει

α)Να βρούμε την αιτία της διαφωνίας β)να βρούμε λύση μέσα από τους κανόνες και γ)να εφαρμόζουμε αυτά που συμφωνήσαμε!!

Αυτή η συζήτηση και τα παιχνίδια μάς βοήθησαν να καταλάβουμε τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις συγκρούσεις .

Τέλος ,οι εθελόντριες της ΑΡΣΙΣ μάς ζήτησαν να ευχαριστήσουμε όλα τα παιδιά του σχολείου , εσάς ,για τη συγκέντρωση των ρούχων που θα βοηθήσουν παιδιά που τα έχουν πραγματικά ανάγκη.

Την οργάνωση της Δράσης είχε ο καθηγητής μας Πάνος Κουρτίδης και το τμήμα μου , το Γ3

Δροσούλα Μαυρίδου

arsis 2