ΗΜΕΡΑ ΚΡΕΠΑΣ ΣΤΟ 5Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Στο πλαίσιο της γιορτής της κρέπας ή αλλιώς La Chandeleur οι γαλλόφωνοι μαθητές της Γ' τάξης σε συνεργασία με την κ. Φούσκα διοργανώσαμε μια εκδήλωση με σκοπό την παρουσίαση αυτής της γιορτής στους γερμανόφωνους συμμαθητές μας.

Η πρόσκλησή μας:

chandeleur 1 opt

<<Σας προσκαλούμε να διασκεδάσετε μαζί μας στο Chandeleur Party

τη Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου στην αίθουσα πολλαπλών του σχολείου μας

από τις 12.30 έως τις 14.00

με μπουφέ και πολλή μουσική.

Η γαλλόφωνη ομάδα της Γ΄ τάξης

και η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Φούσκα Χρύσα.>>

Λίγα λόγια για τη γιορτή της κρέπας:

Στις 2 Φεβρουαρίου γιορτάζεται η γιορτή της Υπαπαντής του Χριστού ή Chandeleur που συνδέει την παράδοσή της με το έθιμο της παρασκευής κρέπας. Όπως οι περισσότερες γιορτές, η Chandeleur είναι μια χριστιανική γιορτή με παγανιστικές ρίζες. Στη ρωμαϊκή εποχή ήταν αφιερωμένη στον θεό Πάνα και οι πιστοί την γιόρταζαν κρατώντας πυρσούς κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το 472μ.Χ. μετατρέπεται σε χριστιανική προς τιμήν της πρώτης εισόδου του Χριστού στην εκκλησία. Γιορτάζεται σαράντα ημέρες μετά τα Χριστούγεννα. Παλιότερα η γιορτή γιορτάζονταν με την παρεύρεση των χριστιανών στην εκκλησία με αναμμένες λαμπάδες. Έτσι, προήλθε και η ονομασία της, την οποία πήρε από τη λέξη «chandelle», που σημαίνει λαμπάδα. Μάλιστα λέγονταν πως «αυτός που θα έφερνε στο σπίτι του τη λαμπάδα αναμμένη θα είχε ζωή για άλλη μία χρονιά στα σίγουρα». Εν τω μεταξύ, συνδυάζεται με μία ακόμη παράδοση, αυτή της κρέπας, σύμφωνα με την οποία, εάν την ημέρα της Chandeleur δε γίνονταν κρέπες, η σοδειά του σιταριού όλης της χρονιάς θα καταστρεφόταν. Για τους χριστιανούς, το στρογγυλό σχήμα και το χρυσό της χρώμα, συμβολίζει τον ήλιο, πηγή φωτός και υπενθυμίζει την προσφώνηση «Φως του κόσμου» που απηύθυνε ο Άγιος Συμεών στον Ιησού, κατά την πρώτη είσοδό του στην Εκκλησία. Σήμερα, τα τελετουργικά με κεριά έχουν εκλείψει, διατηρήθηκε ωστόσο η παράδοση της κρέπας.

Η παράδοση περνάει στο σχολείο μας

Έτσι με βάση αυτό το έθιμο γιορτάσαμε κι εμείς τη γιορτή της κρέπας, φτιάχνοντας κρέπες και άλλα παραδοσιακά γαλλικά φαγητά και δίνοντας κάποιες παραπάνω πληροφορίες που αφορούν στη γιορτή αυτή, ενώ στο τέλος δεν μπορούσαμε φυσικά να αντισταθούμε και <<ορμήσαμε>>, για να γευτούμε τα εδέσματα αυτά! Το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο: δεν έμεινε ψίχουλο! Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τα παιδιά τα οποία συνέβαλαν στην οργάνωση της εκδήλωσης είτε με το να φτιάξουνε γλυκά είτε, γενικότερα, με το να βοηθήσουν στο στήσιμο της γιορτής.

Οι αρχισυντάκτριες του περιοδικού «Χτύπησε 2»,

Φωτεινή Χρύσογλου (Γ4)   Μαρία Σκρέκα (Γ4)

Φωτογραφίες εκδήλωσης

1 opt