Tο Σάββατο 30/3/2024 πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία στους χώρους του 4ου και του 5ου Γυμνασίου Νεάπολης οι Α΄ Φιλικοί Διασχολικοί Αγώνες Εκφραστικής Ανάγνωσης, στους οποίους συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες σχολείων της Δυτικής Θεσσαλονίκης. Τους Αγώνες χαιρέτισαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης κ. Ρουμπίδης και οι Σύμβουλοι κ. Αραμπατζή, κ. Κολίτση και κ. Βασιλειάδου.

img 3d490416e72e543c0f9d6d26c1e5813c v

Μετά τους δύο γύρους του διαγωνισμού στους οποίους συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες διαβάζοντας αποσπάσματα επιλογής τους από έργα της 'Αλκης Ζέη προβλήθηκε ένα αφιέρωμα στην κορυφαία πεζογράφο και συγγραφέα μας. Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και την απονομή βραβείων και αναμνηστικών δώρων στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες από τον Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, κ. Βαρνάβα. Πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις μαθήτριες και όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στους Αγώνες!