Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, όπου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΣΤΟ SELFIE ΑΥΤΟ-ΠΟΡΤΡΕΤΟ».

Εντυπώσεις των μαθητών και μαθητριών του Γ1

Η εκδρομή στο ΜΜΣΤ μου άρεσε πάρα πολύ. Είδα εντυπωσιακά εκθέματα και έμαθα πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες γι? αυτά.

(Άννα Αθανασιάδου)

15 MOYSEIO01w

Η επίσκεψη του ΜΜΣΤ ήταν μια υπέροχη εκδρομή και μια αξέχαστη εμπειρία. Η ξεναγός μάς βοήθησε να καταλάβουμε το μήνυμα, το τι «κρύβουν» μερικοί εντυπωσιακοί πίνακες. Επίσης, μας δόθηκε η ευκαιρία να βγάλουμε selfies με όποιο έκθεμα μας άρεσε, πράγμα ενδιαφέρον και ευχάριστο.

15 MOYSEIO11w

Τέλος, μ' αυτή την επίσκεψη βρήκαμε την ευκαιρία να θυμηθούμε σκηνές από το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών από μετάφραση (δηλαδή από την Ελένη), διαδικασία που μας έκανε να δεθούμε ακόμη περισσότερο.

15 MOYSEIO19w

Ευχαριστούμε την κ. Στέκα και την κ. Καζακίδου γι' αυτή την όμορφη εμπειρία.

(Έφη Αλεπάκη)

15 MOYSEIO15w

15 MOYSEIO16w

Η εκδρομή στο ΜΜΣΤ ήταν μια μοναδική εμπειρία. Αποκομίσαμε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σε θέματα τέχνης και τεχνικών ζωγραφικής, καθώς η ιστορικός τέχνης που μας ξενάγησε ήταν πολύ παραστατική και κατατοπιστική και μας εξήγησε με απλά λόγια το νόημα και το υπόβαθρο των εκθεμάτων. Επίσης, είχαμε την ευκαιρία να εξερευνήσουμε τον περιβάλλοντα χώρο του Μουσείου, όπου και αξιοποιήσαμε τη μοντέρνα σχεδιασμένη «σκηνή» και δραματοποιήσαμε διάφορα αποσπάσματα από την τραγωδία "Ελένη" του Ευριπίδη.

15 MOYSEIO17w

15 MOYSEIO18w

Γενικά, ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία να διασκεδάσουμε αλλά και να περάσουμε ποιοτικό χρόνο μαζί, χάρη στον οποίο δεθήκαμε περισσότερο ως τμήμα.

(Νίκη Αλεπάκη)

Η εκπαιδευτική εκδρομή στο ΜΜΣΤ ξεκίνησε με πολύ καλή διάθεση και όρεξη και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Με την είσοδό μας στο Μουσείο, μάς υποδέχτηκε μια πολύ πρόσχαρη ξεναγός. Μας μίλησε και μας πληροφόρησε για αρκετά άγνωστα σε μας πράγματα. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι το πρώτο αυτοπορτρέτο, η γνωστή σε όλους μας selfie, τραβήχτηκε τον προηγούμενο κιόλας αιώνα.

Κλείνοντας, θα ήθελα να πω ότι είμαι χαρούμενος, επειδή βλέπω ότι στην πόλη μου υπάρχουν τέτοια μουσεία με καλή υποδομή και εξαιρετικό προσωπικό, ικανό να πληροφορεί τόσο τους πολίτες της χώρας όσο και τους τουρίστες.

(Άρης Αποστολίδης)

15 MOYSEIO22w

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν ευχάριστη και ενδιαφέρουσα. Οι στιγμές πριν από την είσοδο στο Μουσείο ήταν ιδιαίτερα διασκεδαστικές και ξένοιαστες, μια και είχαμε την ευκαιρία να βγάλουμε αναμνηστικές φωτογραφίες στο ηλιόλουστο τοπίο. Αλλά και με την είσοδό μας στον χώρο του Μουσείου το κλίμα εξακολούθησε να είναι ευχάριστο, εφόσον η ιστορικός τέχνης ήταν αρκετά φιλική προς εμάς, μας έκανε να αισθανθούμε όμορφα και κατόρθωσε να προσελκύσει το ενδιαφέρον μας. Όσον αφορά στα εκθέματα, στο σύνολό τους τα βρήκα ενδιαφέροντα. Ιδιαίτερα μου έκαναν εντύπωση κάποια εκθέματα που είχαν έντονα χρώματα και χαρακτηρίζονταν από ασυμμετρία, γεγονός που συζητήσαμε με την ξεναγό. Μπορώ, λοιπόν, να πω πως η επίσκεψη ήταν αρκετά διδακτική και πως χάρηκα ένα ευχάριστο μάθημα και εκτός της σχολικής αίθουσας.

(Νίκος Δράμης)

15 MOYSEIO20w

Συμφωνώ με όσα έγραψαν οι συμμαθητές και οι συμμαθήτριές μου. Θέλω να προσθέσω ότι μου έκαναν ισχυρή εντύπωση κάποιες φράσεις που ήταν αναγραμμένες σε διάφορα σημεία, μέσα στον χώρο του Μουσείου και θέλω να τις μοιραστώ μαζί σας:

«Κάτω η τέχνη που απλώς καμουφλάρει την ανθρώπινη ανικανότητα».

«Μόνο μετά την παρατεταμένη, βαθμιαία και επίπονη κατάκτηση των τριών διαστάσεων θα γίνει αντιληπτή η απελευθερωτική τέταρτη διάσταση».

«Όπως το τηλεσκόπιο φανερώνει κρυμμένους αστερισμούς, έτσι κι η ζωγραφική μας θα αποκαλύψει αφανείς ιδέες».

Οι φράσεις αυτές έδωσαν τροφή για συζήτηση και εντός της σχολικής τάξης.

(Δωροθέα Καριότογλου)

Επιμέλεια:Κατερίνα Στέκα ΠΕ02, Γ. Μιχαηλίδης ΠΕ12