Εκπαιδευτική Επίσκεψη

της Β΄ τάξης

στη ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ

22/10/2014

Στις 22 Οκτωβρίου 2014 η Β΄ τάξη του 5ου Γυμνασίου Νεαπόλεως πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή, στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας, στη «ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ», στο ΚΙΛΚΙΣ. Συνοδοί Καθηγητές ήταν ο κ. Μιχαηλίδης Γ. (Τεχνολόγος), η κ. Γκρόζου Γ. (Φιλόλογος), η κ. Χατζοπούλου Αικ. (Γεωλόγος) και η κ. Μπαχτσέ Φ. (Καλλιτεχνικών).

Σκοπός της εκδρομής ήταν να παρακολουθήσουμε πώς λειτουργεί μία βιομηχανία και πως γίνεται η παραγωγή των προϊόντων.

Αρχικά φτάσαμε στη ΦΑΡΜΑ και γνωριστήκαμε με τον ξεναγό μας, τον κ. Γιάννη, που μας ενημέρωσε για το τι θα κάνουμε και τι θα δούμε. Στη συνέχεια μπήκαμε στην αίθουσα του κυλικείου και φορέσαμε όλα τα απαραίτητα για τη διατήρηση της υγιεινής στο χώρο, δηλαδή σκουφάκια, καπέλα, υποπόδια, καθώς η υγιεινή παίζει πρωταρχικό ρόλο στην παραγωγή γαλακτοκομικών προϊόντων. Χωριστήκαμε σε δύο ομάδες και η ξενάγηση άρχισε !

Πρώτα επισκεφτήκαμε την αίθουσα παστερίωσης του γάλακτος, το οποίο μεταφέρεται και συσκευάζεται μέσα από ειδικούς ανοξείδωτους σωλήνες. Μετά περάσαμε στην αίθουσα όπου φυλάσσονται οι ετικέτες των προϊόντων και είδαμε το μηχάνημα που παράγει τα μπουκάλια στα οποία περιέχεται το γάλα. Στη συνέχεια θεωρώ ακολούθησε το καλύτερο σημείο της ξενάγησης γιατί επισκεφτήκαμε την αίθουσα παραγωγής σοκολατούχου γάλακτος. Εκεί ο κ. Γιάννης τη στιγμή που τελείωνε η διαδικασία συσκευασίας του και το επόμενο στάδιο ήταν η μεταφορά του, μας κέρασε από ένα σοκολατούχο γάλα για να κλείσει γλυκά το πρώτο κομμάτι της ξενάγησης.

Αφού τελειώσαμε και οι δύο ομάδες με την ξενάγηση σε αυτούς τους χώρους της βιομηχανίας, βγήκαμε στον εξωτερικό χώρο, φωτογραφηθήκαμε και επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο για να πάμε στους στάβλους της «ΦΑΡΜΑΣ ΚΟΥΚΑΚΗ», όπου είδαμε τις αγελαδίτσες και τα μοσχαράκια της φάρμας καθώς και την τροφή τους. Η αλήθεια είναι πως δεν είδαμε όλη τη διαδικασία παραγωγής, που ξεκινάει από την καλλιέργεια των ζωοτροφών, αλλά για πρακτικούς λόγους περάσαμε κατευθείαν στην παραγωγή των προϊόντων. Όταν τελειώσαμε και την ξενάγηση στους στάβλους της φάρμας πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Πιστεύω πως όλοι φύγαμε ευχαριστημένοι και ενθουσιασμένοι. Επίσης, είμαστε πολύ τυχεροί. γιατί μάς δόθηκε η ευκαιρία να δούμε από κοντά πώς παράγεται ένα αγαθό το οποίο καταναλώνουμε καθημερινά και για το οποίο δεν είχαμε ιδέα πόσο δύσκολη και χρονοβόρα είναι η διαδικασία παραγωγής του. Στην αποβίβαση οι Καθηγητές μας έδωσαν από μία κρέμα σοκολάτα, κερασμένη από τη «ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ».

Κλείνοντας, θα έλεγα πως αυτή η εκδρομή δεν ήταν μόνο μια εκπαιδευτική εκδρομή αλλά μια εκδρομή όλα γλύκα!

ΔΑΝΑΗ ? ΜΑΡΙΑ ΑΓΚΟΡΤΖΑ

Β2 Σχολική Χρονιά 2014-2015

20141022 all1w

Η εκδρόμη της Β? τάξης στην φάρμα Κουκάκη!!

Στις 22 Οκτωβρίου η Β? Τάξη, πραγματοποίησε μια πραγματικά ενδιαφέρουσα εκδρομή. Η εκδρομή είχε προορισμό το εργοστάσιο και την Φάρμα Κουκάκη.

Ο υπεύθυνος του εργοστασίου, ο κ. Γιάννης, πραγματοποίησε την ξενάγηση δείχνοντας την διαδικασία της παστερίωσης και παρασκευής του γάλακτος και άλλα πράγματα σχετικά με το εργοστάσιο και τους εργαζόμενους που τα παιδιά πιθανόν να μην τα ήξεραν. Τα παιδιά δοκίμασαν το σοκολατούχο γάλα, το οποίο μόλις εκείνη την ώρα είχε φτιαχτεί, και όλοι ενθουσιάστηκαν με το πόσο ωραίο και γευστικό ήταν. Μαθητές και καθηγητές παρατήρησαν ότι το εργοστάσιο ήταν πολύ καθαρό και περιποιημένο, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό, γιατί ξέρουμε ότι το γάλα που πίνουμε είναι από μία σύγχρονη και περιποιημένη Φάρμα !!

Αμέσως μετά επισκέφτηκαν τους χώρους όπου βρίσκονταν οι αγελάδες, και ο κύριος Γιάννης εξήγησε ότι οι υπεύθυνοι για το άρμεγμα πηγαίνουν εκεί, κάθε πρωί στις 6:00 πμ. και κάθε απόγευμα στις 6:00 μμ. ανεξάρτητα από γιορτές, σαββατοκύριακα και αργίες.

Τέλος, όταν οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο, οι καθηγητές μοίρασαν στον καθένα από μία σοκολατένια κρέμα και έκλεισε έτσι η υπέροχη αυτή εκδρομή πολύ γλυκά!!!

Αναστασία Μεζαρτάσογλου(B2) - Κατερίνα Ματούλα (B2)

20141022 in1w

Η εκδρομή μας στην φάρμα Κουκάκη !!!

Η εκδρομή μας ξεκίνησε με πολύ χαρά από όλους τους μαθητές. Στο χώρο που πήγαμε μας έδωσαν να φορέσουμε σκουφάκια ώστε να μην πέσει κάποια τρίχα στις αίθουσες που επισκεφτήκαμε.

Η Β? τάξη χωρίστηκε σε δύο τμήματα για να γίνει καλύτερα η ξενάγηση. Είδαμε στις αίθουσες όπου παστεριώνεται το γάλα και παρασκευάζεται το σοκολατούχο γάλα και μας είπαν πολλά πράγματα σχετικά, που οι περισσότεροι τουλάχιστον από εμάς δεν γνωρίζαμε. Επίσης μας έδωσαν από ένα καπέλο στον καθένα σαν ενθύμιο, από ένα μπουκαλάκι με σοκολατούχο γάλα και από ένα κεσεδάκι με κρέμα με γεύση σοκολάτας.

Τέλος επισκεφτήκαμε τις αγελάδες που μας δίνουν το γάλα, ώστε να γίνει όλη αυτή η διαδικασία. Μάθαμε πολλά για αυτές και την περιποίηση τους.

Όταν γυρίσαμε στο σχολείο όλοι οι μαθητές είχαν να πουν κάτι καλό για την εκδρομή που δεν θα ξεχάσουν.

Θάλεια Πανακούλια Β2

20141022 in4w