Τη Δευτέρα 4 Μαΐου παρουσιάστηκε στο Δημοτικό Θέατρο Νεάπολης η παράσταση ΄΄Με λένε Ένκε΄΄ .

Η ιστορία του μικρού Ένκε ,το οδοιπορικό ενός μικρού Αλβανού από την Αλβανία στην Ελλάδα τη δεκαετία του ΄90 , η απόρριψη , ο κοινωνικός αποκλεισμός ,η σχολική βία , η σταδιακή αποδοχή , η αναγνώριση ??..

Το έργο βασίστηκε στην προσωπική ιστορία του Ένκε Φεζολάρι . Έχει ζήσει στη χώρα μας τα δύο τρίτα της ζωής του. Ο 34χρονος Ενκε Φεζολάρι, ο οποίος γεννήθηκε στην Αλβανία, ήρθε στην Ελλάδα το 1993 , 12 ετών , μαζί με τη μητέρα του, με το όνειρο μιας καλύτερης ζωής. Και τα κατάφερε: απόφοιτος της Δραματικής Σχολής του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, ηθοποιός και σκηνοθέτης, ζει και δουλεύει στην Αθήνα με μια παρουσία αξιόλογη στη θεατρική σκηνή της πόλης.

Μια προσωπική μαρτυρία από τον Τύπο στάθηκε αφορμή για τη θεατρική παράσταση που ετοιμάστηκε με πρωταγωνιστές μαθητές μου από το Γ3 και το Μάριο από το Β3. Η μαρτυρία του Ένκε διασκευάστηκε θεατρικά και εντάχθηκε στα πλαίσια της Δράσης κατά της Σχολικής Βίας.

Ευχαριστώ από καρδιάς το Νίκο,το Μάριο,τη Μαριέτα,τη Μερσιάνα,τη Χαρά και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην παράσταση.Η συμμετοχή τους ήταν πραγματικά συγκινητική.

Ευχαριστώ θερμά και τον ηθοποιό και σκηνοθέτη Ένκε Φεζολάρι για την υποστήριξη του και το ενδιαφέρον του καθ΄όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας της παράστασης και για τα ζεστά του λόγια.

Πάνος Κουρτίδης

Ονειρεύτηκα να γίνω ηθοποιός και στην Ελλάδα πραγματοποίησα το όνειρό μου. Της το χρωστάω λοιπόν. Το θέατρο με βοήθησε, αλλά στην ουσία μόνος σου κατακτάς ό,τι κατακτήσεις. Καμία πατρίδα, καμία χώρα δεν σε βοηθάει. Τι είναι η πατρίδα; Οι πιο δικοί μου άνθρωποι. , οι άνθρωποι που με αποδέχθηκαν και μου έδειξαν ότι υπάρχει και άλλος δρόμος. Το μέλλον; Τα χειρότερα ανήκουν στο παρελθόν, τα καλύτερα έρχονται?????????

Ένκε Φεζολάρι

ΕΝΚΕ 1