«Α λα Τούρκα και α λα Γκρέκα»

Κοινά στοιχεία ανάμεσα στους πολιτισμούς της Τουρκίας και της Ελλάδας

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Ταρσένη Σοφία, Φούσκα Χρύσα

Στο Πολιτιστικό αυτό Πρόγραμμα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ερευνήσουν στο διαδίκτυο και σε βιβλιογραφία,  να καταγράψουν τα κοινά στοιχεία που συναντώνται στους δύο πολιτισμούς σε πέντε γνωστικά πεδία: τη μουσική και το χορό, το λεξιλόγιο, τη γαστρονομία, τα ήθη και έθιμα, την ενδυμασία και ετοιμάσουν την τελική παρουσίαση των ερευνών τους.

Στο τέλος της χρονιάς τα παιδιά παρουσίασαν ένα βίντεο με τα αποτελέσματα της έρευνάς τους,  κάποια τραγούδια στα Τουρκικά και στα Ελληνικά με ζωντανή μουσική, έντυπο υλικό με τις κοινές λέξεις (δάνεια και αντιδάνεια), παροιμίες και εκφράσεις, πόστερ με φωτογραφίες από κοινά ήθη, έθιμα και δοξασίες  και συνταγές από φαγητά και γλυκά που μαγείρεψαν  τα παιδιά και κέρασαν τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Φουαγιέ του σχολείου.

Σχετικό βίντεο με τα αποτελέσματα της έρευνας στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση:

ΕΡΓΑΣΙΕΣ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

1 opt