«Τα παιδιά της χορωδίας»

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2014-15, οι μαθητές της γαλλόφωνης μουσικοθεατρικής ομάδας μελέτησαν τη θετική επιρροή που μπορεί να έχει η ενασχόληση των μαθητών με τη μουσική σε ένα αυστηρό περιβάλλον ενός ιδρύματος για παιδιά με παραβατική συμπεριφορά. Αφορμή στάθηκε η ομώνυμη κινηματογραφική ταινία την οποία διασκεύασε θεατρικά η καθηγήτρια γαλλικών  Χρύσα Φούσκα ενώ τη μουσική διδασκαλία των τραγουδιών στη χορωδία και την ορχήστρα πραγματοποίησε η καθηγήτρια μουσικής Σοφία Ταρσένη.

Η ομάδα εργάστηκε ξεχωριστά στα φωνητικά, οργανικά, γλωσσικά και θεατρικά μέρη του έργου σε διαφορετικές μέρες ενώ στις τελευταίες πρόβες παρευρίσκονταν όλοι μαζί.

Η παράσταση παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία το Μάρτιο στο Πολιτιστικό Φεστιβάλ του Ελληνογαλλικού Κολλεγίου «Δελασάλ»(απ? όπου και το σχετικό βίντεο στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση). Επίσης παρουσιάστηκε το Μάιο στις Μαθητικές Θεατρικές Συναντήσεις του Δήμου Νεάπολης-Συκεών και στη σχολική κοινότητα.

Σχετικό βίντεο στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση: