ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ

Την Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών του σχολείου μας στο πλαίσιο του σχεδίου διαχείρισης και αντιμετώπισης του σεισμικού κινδύνου από τη γεωλόγο εκπαιδευτικό Χατζοπούλου Κατερίνα.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν τι είναι οι σεισμοί, πώς γεννιούνται και σε ποιες περιοχές του πλανήτη μας συμβαίνουν. Τα παιδιά είδαν εικόνες από ρήγματα στη φύση και έμαθαν πώς τα ρήγματα συνδέονται με το φαινόμενο του σεισμού. Ενημερώθηκαν για τα καταστροφικά φαινόμενα που μπορεί να συνοδεύουν ένα σεισμό (τσουνάμι, κατολισθήσεις κ.ά.) και για την υψηλή σεισμικότητα της Ελλάδας παγκοσμίως, μαθαίνοντας για τους μεγαλύτερους σε μέγεθος σεισμούς που έχουν καταγραφεί στον πλανήτη και στον ελλαδικό χώρο.

Στη συνέχεια, ενημερώθηκαν για τα μέτρα που πρέπει να λάβουν στον χώρο που ζουν πριν τον σεισμό, πώς πρέπει να λειτουργήσουν κατά τη διάρκεια και μετά το πέρας του. Ειδικότερα ενημερώθηκαν για το σχέδιο έκτακτης ανάγκης που θα ακολουθηθεί στον χώρο του σχολείου σε περίπτωση σεισμού, πώς θα εκκενωθεί το κτίριο (κατόψεις των αιθουσών) καθώς και για την ασφαλή συγκέντρωση στο χώρο καταφυγής.

Η ενημέρωση ελπίζουμε να αποτελέσει εργαλείο για τα παιδιά ώστε να δράσουν ψύχραιμα σε ένα σεισμό, που αποτελεί ένα καθημερινό φυσικό φαινόμενο στη χώρα μας.