1. Willkommen in Berlin    (Καλώς ήρθατε στο Βερολίνο)

Οι μαθητές της πρώτης τάξης γνωρίζοντας   στο πρώτο  κεφάλαιo , τούς ήρωες του  διδακτικού βιβλίου  Deutsch ein hit , θέλησαν να μάθουν  περισσότερα για  τη  Γερμανία και να γνωρίσουν  καλύτερα το Βερολίνο.

Έτσι στην πρώτη ενότητα του βιβλίου ξεκίνησε ένα project με θέμα :

"Καλώς ορίσατε στο Βερολίνο

Μέσα από αυτό το project οι μαθητές του Α2 και Α3  έκαναν έρευνα τόσο στο διαδίκτυο όσο και σε γερμανικά περιοδικά.

Έψαξαν και βρήκαν  πληροφορίες και εικόνες από τις πόλεις της Γερμανίας και έφτιαξαν αφίσες. Αυτές  αναρτήθηκαν  στην αίθουσα και θα  αποτελούν οδηγό καθ όλη τη  διάρκεια  της χρονιάς.

Επίσης δημιούργησαν power point τα οποία παρουσιάστηκαν κατ αρχάς στην τάξη και έπειτα συζητήθηκαν και σχολιάστηκαν.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΣΕ  POWER POINT

ΕΡΓΑΣΙΕΣ  -  ΑΦΙΣΕΣ