Μάθημα: Μουσική Γ' Γυμνασίου
Διδάσκουσα: Σοφία Ταρσένη

Αγαπητοί μαθητές και Αγαπητές μαθήτριες
Ελπίζω να είστε όλοι και όλες υγιείς, εσείς και οι οικογένειές σας και να βρίσκετε ευχάριστα, δημιουργικά και χρήσιμα πράγματα να γεμίζετε τις ατελείωτες ώρες της καραντίνας σας! Σας αποστέλλω τις οδηγίες για τις εργασίες σας και ετοιμαστείτε για εξ αποστάσεως παρουσιάσεις!

Οδηγίες για Εργασία Β' Τετραμήνου

Τα θέματα των εργασιών σας τα έχετε ήδη διαλέξει και κάποιοι έχετε ήδη κάνει την παρουσίασή σας μέσα στην τάξη. Στο υλικό που θα αποστείλετε το αργότερο μέχρι τις 27 Απριλίου 2020 θα περιλαμβάνονται:
1. Η παρουσίαση (power point ή video≤ 5'): Στην πρώτη διαφάνεια θα αναφέρονται οι βασικές πληροφορίες (σχολείο, τμήμα, μάθημα, διδάσκουσα, μαθητής/τρια, τίτλος εργασίας και ημερομηνία) ενώ στις υπόλοιπες διαφάνεις θα υπάρχουν επιγραμματικά οι κυριότερες πληροφορίες μαζί με εικόνες και μουσικά παραδείγματα τα οποία μπορείτε να εισάγετε με την ηλεκτρονική διεύθυνση από το διαδίκτυο. Στην τελευταία διαφάνεια (αντί για το κλασικό... "ευχαριστώ για την προσοχή σας") θα ήθελα να κλείσετε με έναν αγαπημένο σας στίχο από κάποιο τραγούδι του είδους που μελετήσατε.
2. Η γραπτή εργασία (Word) μέχρι 1500 λέξεις: Στην πρώτη σελίδα θα αναφέρονται και πάλι οι βασικές πληροφορίες. Στην αρχή της εργασίας θα κάνετε μια εισαγωγή που θα περιλαμβάνει το ιστορικό και κοινωνικό πλάισιο μέσα στο οποίο αναπτύχθηκε το είδος της μουσικής που επιλέξατε και μετά γενικές πληροφορίες για το είδος αυτό. Στη συνέχεια θα ασχοληθείτε με τον/την συγκεκριμένο/νη καλλιτέχνη της προτίμησής σας ενώ στο τέλος της εργασίας θα αναφέρεται η βιβλιογραφία ή οι πηγές από όπου αντλήθηκαν οι πληροφορίες.
Στο παρακάτω mail θα αποστείλλετε τις εργασίες και θα χαρώ να επικοινωνήσετε μαζί μου για απορίες ή ότι άλλο σας απασχολεί: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σε επόμενη επικοινωνία μας θα ορίσουμε και εξ αποστάσεως συνάντηση.
Μείνετε σπίτι, ξεκουραστείτε, κοιμηθείτε όσο δεν το κάνατε πριν και ασχοληθείτε με δημιουργικά πράγματα (όχι μόνο με videogames)!

Υ.Γ. Μην ξεχνάτε το τραγούδι! Πόσο προφητικό αποδείχθηκε...

Σας εύχομαι καλή συνέχεια και καλή δημιουργηκότητα!

Σοφία Ταρσένη
Μουσικός