Θεσσαλονίκη, Μάρτιος 2020

#menoumespiti#

Αγαπητά παιδιά, αγαπητοί γονείς,

Με την αναστολή της εκπαιδευτικής διαδικασίας ανατρέπεται και ο καθιερωμένος μας προγραμματισμός. Το επόμενο διάστημα, ακολουθώντας τις οδηγίες των ειδικών, παραμένουμε στο σπίτι περιορίζοντας τις κοινωνικές μας επαφές και προσπαθούμε να απασχοληθούμε με άλλες δημιουργικές εργασίες ή απλά εκμεταλλευόμαστε την ευκαιρία να έρθουμε πιο κοντά, να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο ο ένας για τον άλλον, να συζητήσουμε, να συνεργαστούμε.

Ενδεχομένως όλη αυτή η κατάσταση να είναι μια ευκαιρία, που μας δίνεται ώστε να γίνουμε καλύτεροι σε πολλούς τομείς (να καλλιεργήσουμε τις γραμματικές μας γνώσεις, να αποκτήσουμε δεξιότητες στην χρήση και επικοινωνία μέσω υπολογιστή, στην υπευθυνότητα, στην άσκηση της υπομονής της ησυχίας κλπ). Σ ’αυτή την κατεύθυνση μπορούμε να διαβάσουμε κάποια βιβλία ή ακόμα καλύτερα να κάνουμε τις απαραίτητες επαναλήψεις ώστε, όταν επιστρέψουμε, να είμαστε πιο έτοιμοι από ποτέ !

Στο site του σχολείου μπορείτε να παρακολουθείτε ό,τι υλικό ανεβαίνει. Συμφώνα με τις οδηγίες του Υπουργείου θα επαναλάβουμε κομμάτια της διδαχθείσας ύλης και θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε κενά που πιθανόν να έχουν δημιουργηθεί.

Με δεδομένο ότι το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας πραγματεύεται την καθημερινή μας διατροφή αλλά και την ενίσχυση του ανοσοποιητικού μας συστήματος, θεωρώ ιδανικό για την κατάσταση που όλοι βρισκόμαστε, να σας παρουσιάσω ορισμένες οδηγίες ιατρών για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού μας συστήματος .Επιπλέον και με τη λογική της επανάληψης θα σας δοθούν κάποια επαναληπτικά Quiz.

Σε ότι αφορά την Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου θα ανεβάζω στην Ιστοσελίδα του σχολείου επαναληπτικά quiz.

Θα χαιρόμουν μικροί μεγάλοι να επικοινωνήσετε όποτε θέλετε μαζί μου είτε στο mail είτε στο messengerκαι το fbπου σας παραθέτω. Σύντομα, θα βρω και άλλες φόρμες επικοινωνίας .

Στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε !!!!

Το προσωπικό μου Mail : karadimou@sch.gr

Και η σελίδα του fb-messengerπου αφορά μαθητές:

oikiakioikonomiaKaradimouDimitr

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ QUIZ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ