ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ

Πληροφορ.   :Οικονομικό Τμήμα

Τηλέφωνο      : (2310) 651-541

FAX                   : (2310) 640-265

e-mail       : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Θεσσαλονίκη: 08 -09-2016

Αρ. πρωτ.:  13295

ΠΡΟΣ :

Τους Δ/ντες των Γυμνασίων

της Δ/νσης Δ.Ε Δυτ. Θεσ/νίκης

ΘΕΜΑ: «Καθορισμός διαδικασίας και δικαιολογητικών για την πληρωμή της εισοδηματικής ενίσχυσης οικογενειών με τέκνα υποχρεωτικής εκπαίδευσης και χαμηλά εισοδήματα».

ΣΧΕΤ.: «Αρ.Πρωτ. 2/46354/0026/26-7-2012 απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών».

Σύμφωνα με την ανωτέρω σχετική απόφαση, παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολείων να συγκεντρώσουν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά όσων οικογενειών δικαιούνται την οικονομική ενίσχυση λόγω χαμηλού εισοδήματος, του άρθρου 27, παρ. 3 του Ν.3016/2002 και να τα αποστείλουν στο Οικονομικό Τμήμα της Διεύθυνσης μέχρι 01/10/2016.

Δικαιούχοι της εισοδηματικής ενίσχυσης είναι οικογένειες που :

• έχουν τέκνα που φοιτούν σε τάξεις του γυμνασίου και δεν έχουν συμπληρώσει το δέκατο έκτο (16 ) έτος της ηλικίας τους
  • είναι Έλληνες υπήκοοι ή υπήκοοι κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και
  • το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ. Ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα νοείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό, καθώς και το απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο, εισόδημα του φορολογούμενου, της συζύγου του και των ανήλικων τέκνων του, από κάθε πηγή. Η παραπάνω εισοδηματική ενίσχυση δεν λαμβάνεται υπόψη για τον προσδιορισμό του ετήσιου οικογενειακού εισοδήματος με βάση το οποίο χορηγείται αυτή.

Τα δικαιολογητικά τα οποία απαιτούνται είναι :

1. Αίτηση του δικαιούχου.
  2. Βεβαίωση του Διευθυντή από την οποία να προκύπτει η εγγραφή του μαθητή σε τάξη του Γυμνασίου και η κανονική παρακολούθηση των μαθημάτων κατά το σχολικό έτος που έληξε (2015-2016). Η βεβαίωση αυτή είναι μοναδική και δεν επανεκδίδεται σε καμία περίπτωση.
  3. Αντίγραφο του εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος του οικονομικού έτους για το οποίο αιτείται η εισοδηματική ενίσχυση (εισοδήματα προηγούμενου έτους δηλ. 2015) ή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του ίδιου έτους (Έντυπο Ε1) αν κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης δεν έχει παραληφθεί το εκκαθαριστικό σημείωμα.
  4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του δικαιούχου.
  5. Υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/1986 του δικαιούχου περί της μη είσπραξης της οικονομικής ενίσχυσης άλλη φορά για το συγκεκριμένο σχολικό έτος.
  6. Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων το επίδομα το δικαιούται ο γονέας που με δικαστική απόφαση έχει την επιμέλεια του παιδιού. Ο γονέας οφείλει να παρουσιάσει τη σχετική δικαστική απόφαση.

Παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Συνημμένα :

1.Nόμος 3016/2002 (άρθρο 27, παρ. 3)

2.Υπόδειγμα Βεβαίωσης Φοίτησης

3.Υπόδειγμα Αίτησης