Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,

Επικοινωνούμε μαζί σας, προκειμένου να σας ενημερώσουμε για την έναρξη λειτουργίας της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) στο 5ο Γυμνάσιο Νεάπολης. Ο θεσμός της Ε.Δ.Υ. αποτελεί μία καινοτόμα προσπάθεια που αποσκοπεί στην υποστήριξη των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών και μαθητριών, στη  διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασής τους στην εκπαίδευση και συνολικά, στην προαγωγή της ψυχοκοινωνικής τους υγείας. Συγκροτείται από τον/την Διευθυντή/τρια του σχολείου, τον/την εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό. Στις συνεδριάσεις της Ε.Δ.Υ. μπορεί να καλείται και ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός του τμήματος στο οποίο φοιτά ο/η μαθητής/τρια που έχει ανάγκη υποστήριξης.

Προκειμένου τα μέλη της Ε.Δ.Υ. να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στους/στις μαθητές/μαθήτριες που το έχουν ανάγκη και να υποστηριχθεί το οικογενειακό περιβάλλον, είναι απαραίτητη η σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους. Για τον λόγο αυτόν θα ζητηθεί από τον γονέα/κηδεμόνα του παιδιού να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχεται τη συνεργασία με την Ε.Δ.Υ. Για οποιοδήποτε ζήτημα ενημερωθεί η Ε.Δ.Υ. ισχύει το απόρρητο, που διασφαλίζεται από τους κώδικες δεοντολογίας των ειδικοτήτων της Κοινωνικής Εργασίας και της Ψυχολογίας.

Η ψυχολόγος, κ. Μαρία Δημητριάδου, και η κοινωνική λειτουργός, κ. Μαρία Τοψιώτη, θα βρίσκονται στο σχολείο κάθε Τρίτη (08:15-12:30).

Η Διεύθυνση και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό είναι πάντα στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε θέμα σας απασχολεί σχετικά με τη φοίτηση, την πρόοδο και τη συμπεριφορά των παιδιών σας.

Με εκτίμηση,

Η Διευθύντρια,