Το Σχολείο μας συμμετέχει στο 4ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ που διοργανώνουν το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας, η Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας, ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών και οι Σχολικοί Σύμβουλοι Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης.

4ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ, ΤΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΣΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ
Η ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΩΝ ΙΣΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Σας περιμένουμε, το Σάββατο 16/12/2017, από τις 10:00 π.μ. έως τις 2:30 μ.μ. στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολικού συγκροτήματος του Πειραματικού Γυμνασίου Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη Νεάπολη (περιοχή Στρεμπενιώτη, π. Πολυκλαδικό), για να θαυμάσουμε τις ρομποτικές δημιουργίες των μαθητών/ριών και από τις 2:30 μ.μ. (τελετή έναρξης) έως τις 8:00 μ.μ., για να καμαρώσουμε τα επιτεύγματα των παιδιών στη ρομποτική.

Θέματα συμμετοχών Εκθεσιακού μέρους :

Καινοτόμες και κοινωνικά «ευαίσθητες» ιδέες όπως:

έξυπνος κάδος απορριμμάτων
ρομποτικές κατασκευές για τη φροντίδα των κατοικιδίων μας
ρομποτικό σύστημα για βελτιστοποίηση των μεθόδων καλλιέργειας και εκσυγχρονισμού της γεωργίας
ελεγχόμενο ρομποτικό χέρι
ρομποτικό όχημα που κινείται μέσω κινητού τηλεφώνου και μεταφέρει αντικείμενα
ρομποτικό θέατρο: φιγούρες που αλληλοεπιδρούν μεταξύ τους
έξυπνο σιδηροδρομικό δίκτυο για την ασφάλεια των ταξιδιωτών
έξυπνο αυτοκινητοδρόμιο
ρομποτική μπασκέτα για παιχνίδι και για προπόνηση
ακολουθώντας το σκοτεινό μονοπάτι
τηλεκατευθυνόμενο drone με κάμερα
αναπαραγωγή γραμμικών σχεδίων μέσω σχεδιογράφου
ρομποτικό όχημα που ενσωματώνει αντικείμενα
ηλεκτρομηχανικό αυτοματοποιημένο ελικόπτερο drone
οικολογική φροντίδα των φυτών
έξυπνο φανάρι
εργοστάσιο σοκολάτας: οι Μικροί Ρομποτιστές βοηθούν τα ξωτικά του Αι Βασίλη στο δύσκολο έργο τους.
Αυτόματος Πωλητής Καραμελών: Αν θέλεις καραμέλα λύσε το γρίφο.