Το σχολείο μας σε συνεργασία με το 4ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών συμμετείχε στις 6-3-2024, την πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, στην πανελλαδική δράση «Σπάμε τη Σιωπή, Ενώνουμε τις Φωνές μας Ενάντια στη Βία και στον Εκφοβισμό». Η εν λόγω δράση προτάθηκε από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (Σχολή Επιστημών Αγωγής, Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών) και τέθηκε υπό την Αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α..

Σκοπός της ήταν η ευαισθητοποίηση των ίδιων των παιδιών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της κοινωνίας γενικότερα ενάντια στη βία και στον σχολικό εκφοβισμό. Ειδικότερα, τα παιδιά των τμημάτων Α2 και Β2, τα οποία συμμετέχουν στο σχέδιο δράσης του Άξονα «Σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών», καθώς και εκείνα της Ομάδας Σχολικής Διαμεσολάβησης φορώντας λευκές μάσκες αναπαρέστησαν  έξω από το δημοτικό κατάστημα Νεάπολης δρώμενο που εστιάστηκε στο σπάσιμο της σιωπής και στην ανάγκη τα θύματα να αναζητήσουν βοήθεια αλλά και το κουράγιο να μιλήσουν. Στις 11.00 π.μ. όλοι και όλες έσπασαν από ένα μπαλόνι, κίνηση που συμβόλισε το σπάσιμο της σιωπής απέναντι στη βία.

Τη δράση τίμησαν με την παρουσία τους η πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών, Κατερίνα Τσουκαλά, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, Μιχάλης Βουλγαρίδης, η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Αλεξάνδρα Τερζίδου και η Πρόεδρος της ενότητας Νεάπολης, Χριστίνα Τερζή.

Διαβάστε επίσης κάνοντας κλικ εδώ και εδώ.