Στις 13/3 παιδιά του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας τριών διδακτικών ωρών «Ένα σχολείο που δεν περισσεύει κανείς» από το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο Φίλων ΑμεΑ «Δράση για το Κάτι Άλλο».

Στόχος της δωρεάν προληπτικής παρέμβασης, η οποία πραγματοποιήθκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δραστηριοτήτων, του Erasmus+ προγράμματος «DoiT” και των δράσεων των Συμβούλων Σχολικής Ζωής, ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα αναπηρίας και εθελοντισμού, με μια βιωματική προσομοίωση καταστάσεων αναπηρίας. Ειδικότερα, μέσα από ποικιλία εκπαιδευτικών παιχνιδιών δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά να μπουν για λίγο στη θέση ενός ατόμου με αναπηρία και να αντιληφθούν τις δυσκολίες που αυτό αντιμετωπίζει.