Συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα ''Το δικό μας σχολείο?.''

Το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικής Ψυχολογίας θα διεξαχθεί από τις 19 έως τις 22 Νοεμβρίου 2015 (www.schoolpsych2015.gr) στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Το Συνέδριο διοργανώνεται από το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας και το Τμήμα Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου διεξήχθη μαθητικός διαγωνισμός με θέμα:
"Το δικό μας σχολείο?.".
"Τι μου αρέσει στην τάξη μου, γιατί το σχολείο μου είναι σημαντικό για μένα".

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να αναδείξουν οι μαθητές τα θετικά στοιχεία του Σχολείου τους και να προβάλουν τον σημαντικό του ρόλο στη γνωστική, κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξή τους. Ακόμη, στοχεύει στην αναγώριση της αξίας του σχολείου από τους μαθητές, ιδιαίτερα σε δύσκολες περιόδους, ως σταθερού πλαισίου ανάπτυξης, μάθησης και στήριξής τους.
Η τελική αξιολόγηση των έργων θα γίνει από ειδική διεπιστημονική επιτροπή στο πλαίσιο του Συνεδρίου.

Στην ομάδα του Γυμνασίου μας συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές Τμημάτων του Σχ. έτους 2014 - 2015 :

Αλεπάκη Νίκη (Β1), Αντωνιάδου Μαρία (Β1), Αθανασιάδου Άννα (Β1), Αλλά Νικόλ (Β1), Καριότογλου Δωροθέα (Β1), Αγκόρτζα Δανάη-Μαρία (Β2), Ματούλα Κατερίνα (Β2), Όρκα Στέλλα (Β2), Παπαϊωάννου Γεωργία (Β3), Χαραλαμπίδου Φρειδερίκη (Β3), Καραγέλη Δήμητρα (Α1).

Τα παιδιά δούλεψαν με εξαιρετική διάθεση συνεργασίας και ενθουσιασμό, γεγονός που μας χαροποίησε ιδιαίτερα. Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους είναι η παρακάτω αφίσα και το συνοδευτικό κείμενο.

Το σχολείο μας εμείς

Το σχολείο μας είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας, γιατί καθημερινά περνάμε σ? αυτό αρκετές ώρες της μέρας. Μαθαίνουμε πώς να υπάρχουμε και να συνυπάρχουμε, να συνεργαζόμαστε, να συμπεριφερόμαστε, να αλληλεπιδρούμε και να αντιμετωπίζουμε τους γύρω μας με κατανόηση, σεβασμό και αλληλεγγύη. Μέσα από την κοινωνική επαφή μαθαίνουμε καλύτερα και τον ίδιο μας τον εαυτό, τις κλίσεις, τα ταλέντα αλλά και τα μειονεκτήματά μας. Αποκτούμε αυτοπεποίθηση και δε φοβόμαστε να εκφράσουμε τα συναισθήματα και τις απόψεις μας. Διαμορφώνουμε μια πολυδιάστατη προσωπικότητα αποκτώντας αρετές και χάρες. Ακούμε τους άλλους και τους αποδεχόμαστε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη την εξωτερική τους εμφάνιση. Δεν αποκλείουμε κανέναν λόγω διαφορετικότητας ή τουλάχιστον προσπαθούμε να μην το κάνουμε. Επιδιώκουμε την ανάπτυξη κριτικής σκέψης, για να είμαστε υποψιασμένοι και ενημερωμένοι. Προς αυτή την κατεύθυνση, χρησιμοποιούμε και την τεχνολογία ως μέσο επικοινωνίας, ψυχαγωγίας και πληροφόρησης, ώστε να γίνουμε περισσότεροι αυτόνομοι και δημιουργικοί.

Ευχόμαστε από καρδιάς καλή επιτυχία στα παιδιά μας.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Κατερίνα Στέκα, ΠΕ02