Στις 1 Δεκεμβρίου 2015, οι μαθητές του Γ2 του 5ου Γυμνασίου Νεάπολης επισκεφτήκαμε την  Αμερικανική Γεωργική Σχολή στα πλαίσια του Σ.Ε.Π. με υπεύθυνη καθηγήτρια την κυρία Καζακίδου Σοφία.

Όταν φτάσαμε εκεί μας περίμενε η ξεναγός η οποία μας ξενάγησε στους χώρους της σχολής, μας έδειξε τις  εγκαταστάσεις, μας μίλησε για τις τάξεις που υπάρχουν και για το κάθε εργαστήριο ξεχωριστά, όπου οι μαθητές κάνουν την πρακτική τους.
Είδαμε τα σπίτια που μένουν οι μαθητές  του Λυκείου και οι φοιτητές , το οινοποιείο, τη μονάδα παραγωγής γάλακτος που έχει η σχολή, τους ελαιώνες , τη βιβλιοθήκη και τους υπόλοιπους χώρους.
Όταν φύγαμε από την Αμερικανική Γεωργική Σχολή πήγαμε στο φράγμα της Θέρμης και παρακολουθήσαμε  ένα ενημερωτικό βίντεο για την ανακύκλωση  και για τις συνέπειες από την αύξηση των απορριμμάτων .

Ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί μάθαμε περισσότερα για αυτό το θέμα.Στο τέλος οι καθηγητές   μας άφησαν για λίγο ελευθέρους ώστε να γνωρίσουμε μόνοι μας και τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις και τους χώρους.

Σκοπός αυτής της εκδρομής ήταν να ανακαλύψουμε άν τελικά μας ενδιαφέρει να ασχοληθούμε με κάτι αντίστοιχο όπως κτηνοτροφία, γεωργία, γαλακτοκομία, περιβαλλοντική επιστήμη  κλπ, και να μας βάλει στη διαδικασία να σκεφτούμε τι θέλουμε να σπουδάσουμε ή αν θέλουμε να φοιτήσουμε στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Ήταν πολύ μια πολύ ωραία εκπαιδευτική εκδρομή, μάθαμε για μια καινούρια σχολή για την οποία πολλοί δεν γνωρίζαμε, και ακόμη ενημερωθήκαμε για την ανακύκλωση και γενικά για το περιβάλλον.
Πιστεύω πως όλοι περάσαμε πολύ ωραία..!

Ματούλα Κατερίνα Γ2