Στη δημιουργικότητα λέμε ... ΝΑΙ!!!

της Αικατερίνης Στέκα

Και στις Παρέες λέμε Ναι!, όπως είναι ο τίτλος του Εκπαιδευτικού προγράμματος που παρακολούθησαν την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Γ4 του σχολείου μας, στο πλαίσιο της προγραμματισμένης διδακτικής επίσκεψης στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Οι εντυπώσεις των παιδιών αλλά και οι προσωπικές μου από τη δίωρη συνεργασία με την υπεύθυνη του προγράμματος, αρχαιολόγο-μουσειοπαιδαγωγό, κ. Ειρήνη Δελιδάκη, ήταν -και παραμένουν- πολύ θετικές και τα οφέλη πολλαπλά.

Αιτία για τον «διάλογο» του Μουσείου με τη σχολική μας τάξη στάθηκε το υλικό του σχολικού βιβλίου που αφορούσε στο φαινόμενο του ρατσισμού (3η διδακτική ενότητα του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας). Μέσα από την καθοδήγηση της κ. Δελιδάκη, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν, να προβληματιστούν, να καταθέσουν την άποψη τους, να ανακαλύψουν τη γνώση, και το κυριότερο, να την παραγάγουν. Χωρίστηκαν σε ομάδες, προκειμένου να ανακαλύψουν γνώσεις κρυμμένες στους χώρους του Μουσείου, πήραν ανατροφοδότηση από τη «δασκάλα» τους (την κ. Δελιδάκη) και με πολύ ενθουσιασμό και συνεργατική διάθεση έγιναν σεναριογράφοι, ενδυματολόγοι αλλά και υποδύθηκαν ρόλους, ώστε να περάσουν τα αντιρατσιστικά μηνύματά τους με τη βοήθεια της έβδομης τέχνης.

Φεύγοντας τα παιδιά ενθουσιασμένα κατέγραψαν τις σκέψεις και τις ευχαριστίες τους στο βιβλίο επισκεπτών. Η κ. Δελιδάκη ομολόγησε ότι απόλαυσε τη συζήτηση μαζί τους, εντυπωσιάστηκε με τις ιδέες τους και κυρίως τη διάθεσή τους για συνεργασία.

Όταν, λοιπόν, συναντώνται άνθρωποι που διαθέτουν γνώση στον σχεδιασμό προγραμμάτων με σαφή εστίαση και παράλληλα ευελιξία στην υλοποίησή τους και παιδιά με γνώσεις, φαντασία και νεανικό μεράκι τα αποτελέσματα είναι φανταστικά.