Διδακτική επίσκεψη στο Παπάφειο Ίδρυμα

Πλησιάζουν Χριστούγεννα, μία γιορτή γεμάτη αγάπη για όλους! Έτσι γεννήθηκε η ιδέα. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης, σε συνεργασία με την κα Χατζηευφραιμίδου, οργάνωσαν μία επίσκεψη στο Παπάφειο Ίδρυμα συγκεντρώνοντας παιχνίδια για τα παιδιά του Παπαφείου. Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν εξαιρετική και καταφέραμε να συγκεντρώσουμε ένα σημαντικό ποσό παιχνιδιών, τα οποία προσφέραμε αυτοπροσώπως στην επίσκεψή μας στο Παπάφειο που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17/12/2014.

Εκεί μας υποδέχτηκαν οι υπεύθυνες του Ιδρύματος όπου αρχικά μας ενημέρωσαν για το σκοπό του, τον τρόπο λειτουργίας του και τις υπηρεσίες που παρέχει. Έπειτα, μας ξενάγησαν στους χώρους του και μας μίλησαν για το καθημερινό πρόγραμμα των παιδιών. Τέλος βγάλαμε αναμνηστικές φωτογραφίες στην εντυπωσιακή είσοδο του Παπαφείου.

Ήταν μια πολύ ωραία εκδήλωση για ένα καλό σκοπό, η οποία μας έκανε να συνειδητοποιήσουμε πόσο σημαντικά είναι για κάποια παιδιά πράγματα που εμείς θεωρούμε δεδομένα ...

Παγουράκη Δέσποινα, Γ3 2014-2015