ESR 3

Ραδιοφωνικό σποτ κατά της Σχολικής Βίας ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Σε συνεργασία με τη Ραδιοφωνική Ομάδα του σχολείου ΄΄με το 1,με το 2, με το 3΄΄,στα πλαίσια του EuropeanSchoolRadio ,και την Ομάδα Δράσης κατά της Σχολικής Βίας , δημιουργήθηκε το ραδιοφωνικό σποτ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και παρουσιάστηκε στο Β΄Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου ,στις 3 Απριλίου 2015 ,στο χώρο της ΔΕΘ.

Η γενική ιδέα (των Δήμητρα Καραδήμου και Πάνου Κουρτίδη)βασίστηκε στην προσπάθεια βιωματικής αποτύπωσης ενός υποτιθέμενου περιστατικού βίας στο σχολείο, με ηχογράφηση πραγματικών ήχων (κουδούνι,πόρτα,φωνές παιδιών) . Το spot ενισχύθηκε με συνθηματικές λέξεις-φράσεις που προέκυψαν στους μαθητές κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης και αφορούν στο φαινόμενο της Σχολικής Βίας και της διαφορετικότητας που την προκαλεί.Τέλος, το spot ολοκληρώνεται με το συνθηματικό moto ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ-που αποτελεί και το τίτλο του spot-θέλοντας να τονιστεί το κοινό στοιχείο που ενώνει όλους τους μαθητές, παρά τις διαφορές τους.

Την εκτέλεση,οργάνωση και παραγωγή του σποτ είχε η Δήμητρα Καραδήμου με την ομάδα του ραδιοφώνου ,αποτελούμενη από μαθητές του Β1,Β2,Β3?

ESR 2

ESR 4