Οκτώβριος 2014

Στο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου» εντάσσεται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ως νέος θεσμός. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος 2014-2015 είχε θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Στα πλαίσια της συγκεκριμένης δράσης οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Πάνος Κουρτίδης , Δήμητρα Καραδήμου, και Σοφία Ταρσένη ανέλαβαν την ενημέρωση των τριών τάξεων Γυμνασίου για θέματα που σχετίζονται με τη διαφορετικότητα. Ειδικότερα σε κυλιόμενη παρουσίαση ανά τάξη :

α) προβλήθηκαν και σχολιάστηκαν αποσπάσματα από ταινίες αντιρατσιστικού περιεχομένου και ακολούθησαν βιωματικά παιχνίδια για την διαφορετικότητα.

β) πραγματοποιήθηκαν βιωματικά παιχνίδια ρόλων για τον καθορισμό των ορίων

γ) παρουσιάστηκε η διαδραστική παράσταση από μαθητές του Γ3 ,   ΄΄Πάρε θέση΄΄  , μια θεατρική αποτύπωση των ρόλων στη Σχολική Βία.

Στο τέλος ,οι μαθητές δημιούργησαν αφίσα αντιρατσιστικού περιεχομένου .Την εικαστική αποτύπωση της δράσης συντόνισε η καθηγήτρια Καλλιτεχνικών Φανή Μπαχτσέ.

Στον αύλειο χώρο αθλητικοί αγώνες και δραστηριότητες ενίσχυσαν το πνεύμα της συνεργασίας των μαθητών . Την οργάνωση των αθλοπαιδιών ανέλαβε ο Υποδιευθυντής ,γυμναστής Ιορδάνης Ερμείδης.

βια 4