Καθημερινά ως εκπαιδευτικοί, είμαστε αποδέκτες της αγωνίας, των πολύπλοκων συναισθηματικών καταστάσεων  και των ιδιαίτερων δυσκολιών που μπορεί να εμφανιστούν στην προσωπική, σχολική και οικογενειακή ζωή των μαθητών, καθώς και τις σχέσεις τους με τους συνομηλίκους. Στα πλαίσια της πρόληψης εφαρμόστηκε και φέτος στο Σχολείο μας Ομάδα Δράσης και Πρόληψης της Σχολικής Βίας με υπεύθυνους καθηγητές τον Κ Πάνο Κουρτίδη και τη Κ. Ταρσένη Σοφία

Η αποτελεσματικότητα όμως των προγραμμάτων αυτών βασίζεται κυρίως στην υιοθέτηση, μιας ολιστικής προσέγγισης, που στοχεύει στην αλλαγή του κλίματος του σχολείου, ώστε να μην αναπαράγει τη βία. Στα πλαίσια της ολιστικής αυτής προσέγγισης οι παρεμβάσεις αφορούν όλους: το σχολείο, την τάξη, τον εκπαιδευτικό, τους μαθητές, τους γονείς τους και ολόκληρη την τοπική κοινωνία. Κινούμενοι σε αυτό το πλαίσιο εμπνευστήκαμε φέτος και την Λειτουργία Σχολής Γονέων στο Σχολείο μας. Συντονίστρια αυτής της πρωτοβουλίας είναι η εκπαιδευτικός Καραδήμου Δήμητρα. Η σχολή γονέων έχει πρωταρχικό σκοπό να εκπαιδεύσει αλλά κυρίως να εμπλέξει τους γονείς σε αυτό που ονομάζουμε σύγχρονο κοινωνικό Σχολείο. Οι ομάδες θα πραγματοποιούνται 1 φορά το μήνα, με ξεχωριστό θέμα την κάθε φορά. Η πρώτη σχολή γονέων πραγματοποιήθηκε στις 20/10.