ΚΡΑΤΙΚΟ   ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ  ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ

στα Γερμανικά

Ένα από τα σημαντικότερα  τυπικά αλλά και ουσιαστικά προσόντα σήμερα είναι η καλή γνώση ξένων γλωσσών,  η οποία ανοίγει δρόμους στους νέους για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Οι μαθητές των δημοσίων σχολείων δεν έχουν τη δυνατότητα όμως  να αποκτήσουν πτυχίο στις ξένες γλώσσες εντός του ωρολογίου προγράμματος,  εξαιτίας της μείωσης των ωρών διδασκαλίας το 2009 από 3 σε 2 εβδομαδιαίως .

Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην μπορεί  να ολοκληρωθεί η απαιτούμενη ύλη για το ΚΠΓ στη διάρκεια των μαθημάτων.

Παράλληλα  η οικονομική κρίση των τελευταίων ετών έχει περιορίσει τις δυνατότητες των μαθητών μας να παρακολουθήσουν μαθήματα προετοιμασίας για την απόκτηση του πτυχίου εκτός  σχολείου.

Διαπιστώνοντας λοιπόν αυτήν την ανάγκη μετά από μια συζήτηση που έγινε στην τάξη, ξεκινήσαμε   μια προσπάθεια προετοιμασίας των μαθητών  για την απόκτηση  του ΚΠΓ στα Γερμανικά, το οποίο αναγνωρίζεται  στην Ελλάδα και σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες.

Από  το  σχολικό έτος 2011 λοιπόν εντάξαμε στο μάθημα μας  την προετοιμασία για τις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού γλωσσομάθειας , μετά το σχολικό ωράριο με στόχο οι μαθητές τελειώνοντας την Γ΄ Γυμνασίου να μπορούν  να συμμετέχουν στις γλωσσικές εξετάσεις του Υπουργείου Παιδείας και να αποκτήσουν και τυπικά προσόντα, πέραν των ουσιαστικών..

Μετά από 4  συνεχόμενα χρόνια προετοιμασίας των  μαθητών για το ΚΠΓ  παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε, λόγω του ότι πολλά παιδιά έχουν πολλές άλλες υποχρεώσεις μετά το σχολείο ,  στην προετοιμασία  συμμετείχαν  τα χρόνια αυτά  περισσότεροι από  50  μαθητές και μαθήτριες.  Από αυτούς  ορισμένοι απέκτησαν το Α1  αλλά  οι περισσότεροι το Α 2 .

Οι αριθμοί αυτοί  αναφέρονται για να καταδείξουν την ανάγκη των ελληνικών δημοσίων σχολείων να παρέχουν δυνατότητες στους μαθητές να αποκτήσουν και  τυπικά πέραν  των ουσιαστικών προσόντων, μέσα στα ίδια τα σχολεία χωρίς επιπλέον έξοδα από την πλευρά των γονιών .

Αυτούς τους μαθητές, που συμμετείχαν τα χρόνια αυτά στην προετοιμασία,  ανεξάρτητα από το αν τελικά έδωσαν εξετάσεις, θα ήθελα να τους συγχαρώ  για την επιτυχία τους και το ενδιαφέρον που έδειξαν .Η εμπειρία αυτή ήταν και για μένα κάτι ξεχωριστό , και  τα αποτελέσματα  ιδιαίτερα ικανοποιητικά.

Τέλος  θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία στους μαθητές που φέτος πήραν μέρος στην προετοιμασία   και να τους προτρέψω να θέτουν πάντα στη ζωή τους στόχους και να αγωνίζονται για να τους πετύχουν.

Η υπεύθυνη  καθηγήτρια  Καζακίδου Σοφία