Την Πέμπτη 27/4/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Master Class Φιλοσοφίας και ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο της φιλοσοφίας με τρόπο πρωτότυπο και διασκεδαστικό.

Με αφορμή τη σειρά ντοκιμαντέρ «Animated… Φιλόσοφοι» που συνδυάζει animation με συνεντεύξεις ακαδημαϊκών φιλοσοφίας και αφού παρακολούθησαν δύο από τα επεισόδια της σειράς, συζήτησαν με τον δημιουργό της παραγωγής και δημοσιογράφο κ. Γ. Χατζηβασιλείου για το τι είναι φιλοσοφία και ποια η σημασία της φιλοσοφίας σήμερα και συμμετείχαν σε mind games φιλοσοφικής αλληλεπίδρασης. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Νεάπολης-Συκεών, κ. Μ. Βουλγαρίδης και από το Γραφείο Παιδείας του Δήμου ο κ. Γ. Χαρίσης.