Το σχολείο μας συμμετέχει στο Εκπαιδευτικό Δίκτυο Δράσης των ΚΕΠΕΑ Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου, Κιλκίς και Ποροΐων “Φυτεύω και υιοθετώ ένα δέντρο” με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την κ. Κιζλαρίδου Παρασκευή, την κ. Καρφοπούλου Μάρα, την κ. Κοντοβά Μαρία και την κ. Παπαδοπούλου Σοφία.

af1qipnuqiyif

Στο πλαίσιο αυτού του δικτύου, καθώς και του προγράμματος eTwinning “Ελιά, το δώρο της θεάς Αθηνάς”, των περιβαλλοντικών προγραμμάτων “Σώστε τον πλανήτη” και “Αρώματα και χρώματα στον κήπο του σχολείου”, πραγματοποιήθηκε δενδροφύτευση στον χώρο του σχολείου, καθώς και σε εξωτερικό χώρο απέναντι από τον αύλειο χώρο.

Το σχολείο μας προμηθεύτηκε τα δέντρα από το ΚΕΠΕΑ Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου σε συνεργασία με το Δασαρχείο.

Τα παιδιά φύτευσαν δύο πεύκα, ένα κυπαρίσσι, μία κέλτη και μία ελιά.

Ο Δήμος Νεάπολης Συκεών αμέσως ενεργοποιήθηκε και υπέδειξε τις τοποθεσίες φύτευσης, καθώς και βοήθησε στο άνοιγμα των οπών. Τα παιδιά, με τη σειρά τους, συμμετείχαν όλα στην φύτευση των δενδρυλλίων, στο σκέπασμα με χώμα, στην τοποθέτηση των πασσάλων στήριξης, της ταμπέλας, της οριοθέτησης με πέτρες και καλάμια και, τέλος, στο πότισμα.

Ειδικά η φύτευση της ελιάς αφιερώνεται στη μνήμη των θυμάτων του δυστυχήματος στα Τέμπη της 1ης Μαρτίου 2023.

af1qipocyynyhqmuk1p ix 9qmc4sywqmwsb1jct5low986 h1129           af1qipmahjteqk1rseg41kfne yortjiaguklzix1p8w950 h2048