Την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Γ2 στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που βρίσκεται στο Παλαιό Γυναικόκαστρο στο Κιλκίς, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος του σχολείου μας: «Χρώματα και αρώματα στον κήπο του σχολείου μας» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κιζλαρίδου Παρασκευή. Εκεί οι μαθητές/ τριες και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Κάθε σχολείο ένας κήπος».

Στόχοι της επίσκεψης ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες για περιβαλλοντικά θέματα, να αποκατασταθεί η σχέση των παιδιών του αστικού περιβάλλοντος με τη φύση, να ασχοληθούν με τη γη (η οποία έχει ψυχοθεραπευτική δράση), να μάθουν να αναγνωρίζουν τα διάφορα αρωματικά φυτά, να ενεργοποιήσουν όλες τους τις αισθήσεις (όραση, αφή, γεύση και οσμή), να ενεργοποιηθούν κινητικά (φύτεμα, καλλιέργεια) και να συνεργαστούν, να επικοινωνήσουν, να λάβουν αποφάσεις.

Παράλληλα στόχος είναι να αλλάξει η αυλή του σχολείου με την καλλιέργεια τοπικών φυτών, να πρασινίσει και να καλλιεργηθούν δεξιότητες φροντίδας και χρήσης των φυτών.