Με τη συνδρομή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και της κ. Κυπριανίδου Σοφίας, συνεργάτιδας των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της ΜΚΟ "Αντιγόνη". υλοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του σχολείου μας τρίωρο εκπαιδευτικό εργαστήριο με θέμα τη  Διαμεσολάβηση συνομηλίκων στο σχολείο. Το εργαστήριο υλοποιηθηκε στις  27/9/23  με τη  συμμετοχή και θετική ενέργεια 75 περίπου εκπαιδευτικών από σχολεία της Δ.Δ.Ε Δυτ. Θεσσαλονίκης. Σκοπός του εργαστηρίου ήταν η εξοικείωση με τη διαδικασία της Σχολικής Διαμεσολάβησης μέσω προσομοίωσης, αλλά και η ενδυνάμωση και  διασύνδεση  μέσω επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης των εκπαιδευτικών που ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν με την ανάπτυξη κουλτούρας ειρηνικής συνύπαρξης στο σχολείο.

διαμ1 9

διαμ1 7