Την Πέμπτη, 5 Οκτωβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η 10η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού με κοινό σύνθημα « Η Κίνηση δίνει Ζωή» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία για όλη μας τη ζωή. Υπό αυτό το πρίσμα, πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο 4ο Γυμνάσιο.

Οι αθλητικές δραστηριότητες υλοποιήθηκαν σε δύο στάδια. Στο πρώτο στάδιο, οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν τόσο σε ομαδικά αθλήματα (καλαθοσφαίριση και πετοσφαίριση) όσο και σε ατομικά (πινγκ πονγκ, μπάντμιντον και τένις) στην αυλή του σχολείου. Επίσης, ενθαρρύναμε τα παιδιά να συμμετέχουν στην πανελλαδική σχολική σκυταλοδρομία υιοθετώντας το κοινό σύνθημα «Τρέχω για το ευ» ( ΕΥ Ζειν- Ευτυχία -Ευσυνειδησία- ΕΥ αγωνίζεσθαι). Οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δύο σχολείων έτρεξαν, για να υπενθυμίσουν σε όλους και όλες ότι το ΕΥ ( ζειν- αγωνίζεσθαι- συνειδησία) είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής για όλους/ όλες. Το δεύτερο στάδιο πραγματοποιήθηκε σε κοντινούς και ασφαλείς χώρους άθλησης με γήπεδα ποδοσφαίρου και γήπεδο στίβου. Εκεί τα παιδιά συνέχισαν τις αθλητικές δραστηριότητες τους με το άθλημα του ποδοσφαίρου αλλά και με αθλήματα του κλασσικού αθλητισμού. Όλοι και όλες έδειξαν εξαιρετικό ήθος, συνέπεια και ένιωσαν μεγάλη χαρά και ικανοποίηση από τη συμμετοχή τους στις ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες.