Την Παρασκευή 15/12/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ2 επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Ελευθερίου-Κορδελιού. Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να έρθουν σε επαφή με πολλαπλές πηγές πληροφόρησης και εκπαίδευσης-διαπαιδαγώγησης εκτός των φυσικών συνόρων του σχολείου, να ευαισθητοποιηθούν για θέματα περιβαλλοντικά και να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαθαίνουμε για την κλιματική αλλαγή παίζοντας» με συνοδούς την κ. Κιζλαρίδου και την κ. Παπαδοπούλου.

Η κλιματική αλλαγή έχει δημιουργήσει την επιτακτική ανάγκη να ασχοληθούμε με ζητήματα, όπως η κατανόησή της (αίτια και επιπτώσεις), η ανάγκη για τη μείωσή της (μετριασμός) και η ανάγκη για την αντιμετώπιση των επιπτώσεών της (προσαρμογή).

Η εκπαίδευση των παιδιών για την κλιματική αλλαγή είναι μια ελπιδοφόρος επιλογή για την παρότρυνση της ανάληψης δράσης τόσο μεταξύ των παιδιών όσο και των ενηλίκων. Η χρήση μιας προσέγγισης που συνδυάζει τη διασκέδαση με την εκπαίδευση, όπως είναι τα εκπαιδευτικά παιχνίδια, φαίνεται πως είναι πολύ αποτελεσματική προς την κατεύθυνση αυτή.

Οι μαθητές/τριες σαν δημοσιογράφοι - ερευνητές διερεύνησαν τις απόψεις της ομάδας σχετικά με διάφορα ζητήματα της καθημερινότητας που μπορούν να συσχετιστούν με την κλιματική αλλαγή, ανέδειξαν την επίδραση των καθημερινών επιλογών στην κλιματική αλλαγή, ανέδειξαν ζητήματα για τα οποία υπάρχει παρανόηση παραπληροφόρηση - άγνοια στην ομάδα, ανέπτυξαν την επιχειρηματολογία τους και συζήτησαν και έμαθαν από τους άλλους.

Και  φυσικά έπαιξαν παιχνίδια προσομοίωσης των επιπτώσεων της ανόδου της στάθμης της θάλασσας, με σκοπό και να λειτουργήσουν ως ομάδα και να συνεργαστούν για την “επιβίωσή” τους.

Έμαθαν τέλος παίζοντας να ανταποκρίνονται σε οδηγίες προφύλαξης κάθε φορά που παρουσιάζεται ένα έντονο καιρικό φαινόμενο.

Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς της παιδαγωγικής ομάδας του ΚΕΠΕΑ Ελευθερίου-Κορδελιού για την φιλοξενία και την υπέροχη εμπειρία   που προσέφεραν στους μαθητές και τις μαθήτριές μας!