Στις 20 Δεκεμβρίου 2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας η εθελοντική ομάδα ReAcTiON, ύστερα από σχετική πρόσκληση στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας και της Χημείας της Γ' Γυμνασίου.

Η ReAcTiON είναι μια μη κερδοσκοπική, μη κυβερνητική, μη συνδικαλιστική εθελοντική ομάδα προπτυχιακών φοιτητών του τμήματος Χημείας του Α.Π.Θ.

Η ομάδα παρουσίασε εντυπωσιακά πειράματα με απλά καθημερινά υλικά, όπως το πώς αλλάζει χρώμα η γλυκόζη χρησιμοποιώντας ένα δείκτη, απλά κουνώντας το δοχείο. Επίσης βίωσαν την εξώθερμη αντίδραση, την επίδραση του καταλύτη, και τη δημιουργία διοξειδίου του άνθρακα, όταν έρχεται σε επαφή το αναβράζον depon με το νερό. Τέλος απομόνωσε το DNA μιας μπανάνας χρησιμοποιώντας καθαρό οινόπνευμα.

Επίσης οι μαθητές και οι μαθήτριες ήρθαν συζήτησαν με τους φοιτητές, γνώρισαν τα εργαλεία και τις συσκευές που χρησιμοποίησαν, έκαναν ερωτήσεις για την Πανεπιστημιακή σχολή και για τη φοιτητική ζωή και πήραν πληροφορίες χρήσιμες και για τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό.

Το DEPON (παρακεταμόλη), περιέχει όξινο ανθρακικό νάτριο (η μαγειρική σόδα που είπαμε παραπάνω), κιτρικό οξύ κ.ά. Με την προσθήκη νερού πραγματοποιείται μία σειρά αντιδράσεων που το μετατρέπει σε αέριο διοξείδιο του άνθρακα. Η παραγωγή αερίου μέσα στο κλειστό κουτί δημιουργεί μεγάλη πίεση, οπότε ανοίγει το καπάκι και εκτοξεύει το κουτί προς τα πάνω.

Δείτε το σχετικό βίντεο εδώ