Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας ενημερωτική επίσκεψη από την Πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Γονέων Παιδιών με Δυσλεξία & Μαθησιακές Δυσκολίες, κ. Μπάρου Γεωργία.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών του Τμήματος Ένταξης, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αλλά και του συστεγαζόμενου 4ου Γυμνασίου Νεάπολης.

Η κυρία Μπάρου, ενημέρωσε για τη δράση του φορέα και προσπάθησε να ευαισθητοποιήσει ούτως ώστε να κατανοήσουμε τον ιδιαίτερο τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ο εγκέφαλος των ατόμων με Δυσλεξία. Στη συνέχεια, εξήγησε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ένα παιδί, όπως κι ένας ενήλικας με μαθησιακές δυσκολίες, στην καθημερινή του ζωή τονίζοντας τη σημασία της γνώσης των αναγκών τους για την αποτελεσματική υποστήριξή τους στο σχολικό και το οικογενειακό πλαίσιο.

Οι παρευρισκόμενοι/-ες είχαν τη δυνατότητα να υποβάλουν σχετικά ερωτήματα στην Πρόεδρο και να συζητήσουν μαζί της θέματα που τους απασχολούν.