Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1, Γ2, Γ3 και Β2 παρακολούθησαν το εγκεκριμένο από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. πρόγραμμα της Eduact «Μαθαίνω να μην Καπνίζω», διάρκειας δύο διδακτικών ωρών, στις 25/1/2024.

Στη δωρεάν προληπτική παρέμβαση, η οποία υλοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δραστηριοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν για τα τοξικά συστατικά του καπνού, τα διάφορα καπνικά και μη καιόμενα προϊόντα, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, το παθητικό κάπνισμα και τον εθισμό. Παράλληλα, τους δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν και να καλλιεργήσουν τις ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες που είναι απαραίτητες για την αντίσταση στο κάπνισμα.