Η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ Γυμνασίου στην Ξάνθη και την Κομοτηνή οργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας. Οι μαθητές/τριες στο μάθημα της Τεχνολογίας μελετούν και οργανώνουν μία βιομηχανία και ο καθένας/καθεμιά αναλαμβάνει τον ρόλο ενός διευθυντή, πραγματοποιώντας εργασίες, όπως κάνει και ένας εργαζόμενος στην επιχείρηση. Στόχος είναι να ερευνήσουν τα παιδιά τη λειτουργία της επιχείρησης και την παραγωγή ενός προϊόντος από την πρώτη ύλη έως την τελική του μορφή. Στο πλαίσιο αυτό οργανώθηκε η εκδρομή με σκοπό την επίσκεψη σε εργοστάσια, ώστε να δουν από κοντά τη διαδικασία της παραγωγής και να έρθουν σε επαφή με επαγγελματίες εργαζόμενους.

17/1/2024

Το πρωί επισκεφθήκαμε τη βιομηχανία παρασκευής προϊόντων κατεψυγμένης ζύμης  «The pastry house» στην Ξάνθη. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου. Η φιλοξενία, η ξενάγηση, η εμπειρία ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ! Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Έλυσαν τις απορίες τους, πληροφορήθηκαν για τη λειτουργία της βιομηχανίας από τον Γενικό Διευθυντή και είδαν από κοντά τη διαδικασία της παραγωγής των προϊόντων με τις απαιτούμενες προδιαγραφές.

Το απόγευμα τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην πόλη της Ξάνθης, όπου έμαθαν για την ιστορία της, επισκέφθηκαν και θαύμασαν τα κυριότερα αξιοθέατα, όπως την Οικία γέννησης του Χατζηδάκι, το ρολόι, το παλιό δημαρχείο, το λαογραφικό μουσείο, το σπίτι της Σκιάς.

18/1/2024

Το πρωί επισκεφθήκαμε τον χώρο της ”aξίΖΩ” ΙΚΕ. Πρόκειται για μονάδα παραγωγής γλυκών του κουταλιού, μαρμελάδων και φρέσκων ζυμαρικών στην Κομοτηνή, η οποία απασχολεί άτομα με αναπηρία. Η εταιρεία ”αξίΖΩ” ΙΚΕ δημιουργήθηκε με σκοπό να στηρίξει έμπρακτα το έργο του Συλλόγου Μέριμνας ΑμεΑ Ν. Ροδόπης «Άγιοι Θεόδωροι». Τα παιδιά ενημερώθηκαν για το πολύτιμο έργο της, τον τρόπο παρασκευής των προϊόντων της και γνώρισαν ωφελούμενους που απασχολούνται στην εταιρεία.

Το μεσημέρι τα παιδιά περιηγήθηκαν στην πόλη της Κομοτηνής και ξεναγήθηκαν στο Τσανάκλειο μέγαρο, το Εσκί τζαμί, το πτωχοκομείο Ιμαρέτ και την πλατεία Ειρήνης. Επισκέφθηκαν το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου στο Πόρτο Λάγος, όπου είδαμε και τον υδροβιότοπο της λιμνοθάλασσας κατά την επιστροφή προς την Ξάνθη.

19/1/2024

Το πρωί έπειτα από ένα περίπατο στο Μονοπάτι της Ζωής, δίπλα από τον ποταμό Κόσυνθο, επισκεφθήκαμε τις εγκαταστάσεις του γαλακτοκομείου «Ροδόπη». Το εργοστάσιο, το οποίο είναι μέλος του ομίλου «Ελληνικά Γαλακτοκομεία», διαθέτει εξοπλισμό υψηλής τεχνολογίας και είναι πιστοποιημένο σύμφωνα με τις απαιτήσεις των προτύπων: ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001, BRC, IFS, Non GMO. Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν τα στάδια της παραγωγής κρέμας «Ροδόπη», αλλά και του ροφήματος αμυγδάλου «Όλυμπος». Κατά την επιστροφή προς τη Θεσσαλονίκη έγινε μία στάση στην τοποθεσία «Τοξότες», στον Νέστο ποταμό.

Η τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τηρήθηκε και επιτευχθήκαν όλοι οι εκπαιδευτικοί στόχοι που τέθηκαν.