Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δραστηριοτήτων, παρουσίασαν τις επιπτώσεις του καπνίσματος στα παιδιά μικρότερων τάξεων του σχολείου μας.

Μπορείτε να δείτε συνοπτικά την παρουσίαση εδώ  ή εδώ.

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ2, Γ3 μετά την παρακολούθηση του εγκεκριμένου από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. πρόγραμμα της Eduact «Μαθαίνω να μην Καπνίζω», στις 25/1/2024, σε συνδυασμό με εργασίες και δραστηριότητες στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δραστηριοτήτων με την εκπαιδευτικό, κ. Μάρα Καρφοπούλου, μελέτησαν, σχεδίασαν και οργάνωσαν τη διάχυση των πληροφοριών στο σχολείο. Μέσα από αφίσες, πόστερ, συνεντεύξεις, ερωτηματολόγια, παρουσίαση power point, βίντεο με σχετικό πείραμα και βιωματικές δραστηριότητες τα παιδιά έμαθαν για τα τοξικά συστατικά του καπνού, τα διάφορα καπνικά και μη καιόμενα προϊόντα, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, τον εθισμό. Επίσης, τους δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν και να καλλιεργήσουν τις ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες που είναι απαραίτητες για την αντίσταση στο κάπνισμα.