Το σχολείο μας, και συγκεκριμένα το τμήμα A2 συμμετείχε στη δημιουργία του πρώτου (1ου) βρώσιμου δάσους στη Θεσσαλονίκη, σε μία έκταση ενός περίπου στρέμματος απέναντι από το σχολείο μας. Το πρόγραμμα, το οποίο περιλαμβάνει τον σχεδιασμό και τη φύτευση του δάσους, πραγματοποιήθηκε σε 12 δίωρες συναντήσεις – εργαστήρια μέσα από τη μεθοδολογία της Σοσιοκρατίας σε συνεργασία με την Περιβαλλοντική Οργάνωση «Μαμαγαία» και με τον Δήμο Νεάπολης - Συκεών.

Την Κυριακή 3/3/2024 ξεκίνησε η φύτευση με τη συνεισφορά των κατοίκων της περιοχής και ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 4/3/2024 με τη βοήθεια των μαθητών/τριών του σχολείου μας. Φυτεύτηκαν πάνω από 650 ρίζες φυτών, μεταξύ άλλων κερασιές, καστανιές, καρυδιές, αχλαδιές, ελιές, μουριές και άλλα αρωματικά φυτά/βότανα, όπως φασκόμηλο, ρίγανη, θυμάρι, λεβάντα, μέντα, μελισσόχορτο.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε το Δεκέμβριο του 2023 και θα ολοκληρωθεί τον Απρίλιο του 2024 με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την κ. Καρφοπούλου Μάρα και την κ. Ταρσένη Σοφία και φυσικά τη συνεισφορά της Διεύθυνσης και όλου του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσσών του σχολείου. Τα εργαστήρια του προγράμματος της Mαμαγαία κάλυψαν ένα μεγάλο εύρος ζητημάτων σχετικά με το βρώσιμο δάσος, όπως: η σχέση μας με το περιβάλλον (από την οικογένεια, το σχολείο, τη γειτονιά στον κόσμο), ανακύκλωση, επανάχρηση, κομποστοποίηση, τροφή και βρώσιμο δάσος, zero waste, περμακουλτούρα, διαχείριση ενός κοινού πόρου στη γειτονιά μας και συμμετοχικός σχεδιασμός.Την ίδια στιγμή, όλα τα εργαστήρια οργανώθηκαν μέσα από τη μεθοδολογία της Σοσιοκρατίας, που συνεισφέρει στη δημιουργία συμπεριληπτικών ομάδων, την ενεργή συμμετοχή και τη λήψη αποφάσεων με συναίνεση. Τα παιδιά συμμετείχαν σε όλα τα στάδια της δημιουργίας του δάσους, από τον σχεδιασμό του, τη χρήση του, τη διαμόρφωσή του και φυσικά έως τη φύτευσή του.

Η δημιουργία του βρώσιμου δάσους εντάσσεται στο έργο “GREEN SUSTAINABLE PATHS: Connecting school and neighborhood through the cocreation of a community food forest”.