teeinaap 4

Όπως όλοι ξέρουμε, οι εποχές είναι δύσκολες. Για άλλους λιγότερο και για άλλους περισσότερο.

Στα πλαίσια της Ομάδας Δράσης κατά του Σχολικού Εκφοβισμού και της Ημέρας κατά του Ρατσισμού ο κ.Κουρτίδης και το Γ3 επισκεφτήκαμε το Ειδικό Σχολείο στα Πεύκα για να γνωρίσουμε τα παιδιά και να ακολουθήσουμε το καθημερινό τους πρόγραμμα.

Αρχικά ,με το που φτάσαμε, μας υποδέχτηκαν με τα ζεστά τους χαμογέλα και την καλή τους διάθεση.

Έπειτα από λίγα λεπτά, μας χώρισαν σε ομάδες και μας οδήγησαν σε τμήματα.

Τα τμήματα-μαθήματα που παρακολουθήσαμε ήταν:

- η μαγειρική

- η γυμναστική

- η γεωπονία

- και ένα τμήμα στο οποίο με βιωματικά παιχνίδια γνωριμίας αλληλοσυστηθήκαμε .

Το κλίμα ήταν πολύ ζεστό και δεθήκαμε αμέσως με τα παιδιά. Γελάσαμε, παίξαμε και έδειχναν ότι το χαίρονται. Ο κ.Κουρτίδης τους κάλεσε στο σχολείο μας για να παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση που θα ανεβάσει ΄΄Με λένε Ενκε ΄΄ και όπως φάνηκε ενθουσιάστηκαν με αυτή την ιδέα.

Τους ευχαριστούμε για τη ζεστή φιλοξενία τους και όλα τα γλυκά που μας πρόσφεραν ,τα οποία  έφτιαξαν τα ίδια τα παιδιά με πολύ κόπο.

Μήπως τελικά μας ενώνουν πολλά περισσότερα απ΄όσα μας χωρίζουν?.;

Δροσούλα Μαυρίδου/Γ3