Η δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου μας -η οποία εμπλουτίζεται κάθε χρονιά με νέα μέλη- αποφάσισε να μετονομάσει και φέτος το ηλεκτρονικό περιοδικό του Πολιτιστικού Προγράμματος «Εμπνέομαι-Σκέφτομαι-Δημιουργώ» σε «Εφηβο…κρατία». Παράλληλα, δήλωσε συμμετοχή στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΟΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ», με καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δράσεων την 27η Μαρτίου 2020. Μετά την παραπάνω ημερομηνία, θα ακολουθήσουν δημοσιοποιήσεις των άρθρων των παιδιών στην ιστοσελίδα του περιοδικού.

Σύντομο ιστορικό:

Το μαθητικό ηλεκτρονικό περιοδικό του σχολείου μας έκανε την πρώτη του εμφάνιση το 2014 με τον πρωτότυπο τίτλο «Χτύπησε 2».«Το κουδούνι χτυπάει στις 2! Η σχολική μέρα τελείωσε. Ώρα για ξεκούραση, για φαγητό αλλά και για κουβέντα! Μικρά πηγαδάκια στην αυλή, στις σκάλες, έξω από το σχολείο, παρέες από παιδιά που ανταλλάσσουν απόψεις και συζητάνε ζωηρά. Αυτές οι εικόνες στάθηκαν η αφορμή να γεννηθεί η ιδέα για τον τίτλο του περιοδικού μας “χτύπησε 2”».  Την επόμενη χρονιά συνεχίστηκε η έκδοσή του με τον τροποποιημένο τίτλο «Χτύπησε 2 και 1». Κατά τα επόμενα δύο έτη, 2016-2018, παρουσιάστηκε μία κάμψη στην αρθρογραφία των παιδιών. Έτσι υπό τον τίτλο «Εμπνέομαι -σκέφτομαι -δημιουργώ» δημοσιοποιήθηκαν μόνο τέσσερις δράσεις. Ωστόσο, τη χρονιά που μας πέρασε (2018-2019) το νέο δημοσιογραφικό αίμα της συντακτικής ομάδας, με συνέπεια, φαντασία και τόλμη, έδωσε ξανά στο περιοδικό πνοή, ύπαρξη αλλά και νέο όνομα, «Το 5ο είχε τη δική του υστερία». Φέτος (2019-2020), το ηλεκτρονικό μας περιοδικό αναβαπτισμένο και, παραδοσιακά πλέον, μετονομασμένο σε «Εφηβο…κρατία» υπόσχεται να χαρίσει στο αναγνωστικό κοινό ακόμη πιο δυναμικά άρθρα, εφόσον η πείρα σκοπεύει να συναντήσει τη διάθεση για εξέλιξη.

Η δημοσιογραφική ομάδα του περιοδικού «Εφηβο…κρατία» (2019-2020)

ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

ΓΙΑΝΝΕΛΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ