ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ BAZAAR !!!

Αγαπητοί φίλοι της ιστοσελίδας του σχολείου μας ευχόμαστε από καρδιάς χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το 2015.

Το σχολείο μας και φέτος οργάνωσε ένα χριστουγεννιάτικο bazaar, το οποίο περιείχε όλων των ειδών τα γλυκά και καλούδια. Αυτή η εκδήλωση πραγματοποιείται στο σχολείο μας εδώ και περίπου 5 χρόνια στα πλαίσια του μαθήματος των γερμανικών με τη πολύτιμη βοήθεια της καθηγήτριας μας κ. Σοφίας Καζακίδου.

Ο αρχικός στόχος μας είναι μέσα από αυτήν την δράση να δοκιμάσουν οι μαθητές νέες γεύσεις και να έρθουν έτσι σ΄επαφή με άλλους πολιτισμούς. Τα γλυκίσματα  που φτιάχνουν τα παιδιά είναι παραδοσιακά και εμπνευσμένα κυρίως από τη γερμανική κουζίνα. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως τα Χριστούγεννα στη Γερμανία χαρακτηρίζονται από ιδιαίτερη ομορφιά και μαγεία, την οποία προσπαθήσαμε να μεταφέρουμε έστω και για λίγο στο σχολείο μας.

Ο δεύτερος στόχος αυτής της δράσης είναι να έρθουν πιο κοντά τα παιδιά και να συνεργαστούν. Με πολλή μεγάλη μας χαρά είδαμε τους συμμαθητές μας να συμμετέχουν, να ανταλλάσσουν ιδέες, να δημιουργούν και να προσφέρουν τα γλυκίσματα τους με μεγάλη προθυμία. Μπορούμε να πούμε ότι αυτός ο στόχος επιτεύχθηκε αφού με τα γλυκίσματα μας καταφέραμε να δημιουργήσουμε χριστουγεννιάτικο κλίμα και γιορτινή διάθεση στο σχολείο μας.

Νομίζω πως όλα τα παιδιά να πέρασαν το ίδιο καλά όπως και εμείς.  Εμείς, που ως τελειόφοιτοι πια, θέλουμε να σας πούμε ότι αυτά τα 3 χρόνια που συμμετέχουμε σε αυτήν την εκδήλωση βλέπουμε κάθε χρόνο τον ενθουσιασμό των μαθητών να αυξάνεται και τη χριστουγεννιάτικη παρέα μας να μεγαλώνει. Ευχόμαστε να συνεχίζει να μεγαλώνει για πολλά χρόνια ακόμη και οι επόμενες γενιές να κρατήσουν αυτό το έθιμο.

Χαρά Μητσίδου (Γ'3)
με τη βοήθεια της