Χτύπησε 2!

Σκοπός της προσπάθειάς μας να δημιουργήσουμε ηλεκτρονικό περιοδικό είναι η δραστηριοποίηση του συνόλου των μαθητών. Πιστεύουμε ότι, πέρα από τους προφανείς στόχους (ενημέρωση, προβολή της δουλειάς μας, κατάθεση απόψεων, ψυχαγωγία) η διαδικασία σύνταξης θα έχει πολλαπλά οφέλη σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο. Μέσα από το συνεργατικό περιβάλλον που ήδη έχει καλλιεργηθεί ανάμεσα στα μέλη της ομάδας, μαθαίνουμε να αναλαμβάνουμε πρωτοβουλίες, να είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας, να μοιραζόμαστε ιδέες, γενικά να δημιουργούμε. Η συνεργατική δουλειά μάς παρέχει, επίσης, τη δυνατότητα να ανταλλάσσουμε απόψεις και γνώσεις. Επομένως, μ? αυτόν τον τρόπο, η διαδικασία γίνεται επιμορφωτική και εκπαιδευτική. Παράλληλα, απεγκλωβιζόμαστε από διαδικασίες που θεωρούμε βαρετές και στερεότυπες. Δεν μας αναθέτουν άλλοι εργασία για το σπίτι, την επιλέγουμε μόνοι μας.

Τα θέματα που σκεφτήκαμε να φιλοξενήσει το περιοδικό μας θα καλύψουν τις ακόλουθες κατηγορίες: Υγεία-διατροφή, Πολιτισμό, Κοινωνία, αθλητισμό, ψυχαγωγία. Φυσικά είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις για διεύρυνση της θεματολογίας.

Σας καλούμε, λοιπόν, να συμμετάσχετε όλοι, καθώς το ηλεκτρονικό περιοδικό θέλουμε να είναι «παιδί» όλων μας. Δεν επιθυμούμε να αρθρογραφούμε μόνο εμείς, αλλά όλοι οι μαθητές που έχουν άποψη και θέλουν να την καταθέσουν. Γι' αυτό, μην διστάσετε να απευθυνθείτε σε ένα από τα μέλη της συντακτικής ομάδας, αν θελήσετε ένα άρθρο σας να φιλοξενηθεί στο περιοδικό μας.

Και αν κάποιος διστάζει, γιατί του φαίνεται δύσκολη η όλη διαδικασία ή φοβάται μήπως κάνει κάποιο λάθος, ας σκεφτεί ότι κανένας από μας δεν είναι επαγγελματίας δημοσιογράφος ή συγγραφέας παρά μόνο έφηβος με ανησυχίες, ενδιαφέροντα, όνειρα και ιδέες.

Σας ευχαριστούμε.

Από τη συντακτική ομάδα