Υγιεινή Διατροφή
Νόστιμα σπιτικά σνακ !

Είμαστε ό,τι τρώμε! Και για να είμαστε υγιείς, έχω να σας προτείνω τρία πολύ νόστιμα, υγιεινά, γρήγορα και εύκολα σνακ που μπορεί να φτιάξει ο καθένας στο σπίτι του. Το ένα από αυτά είναι μια πολύ καλή ιδέα για πρωινό, γιατί πιστεύω πως πολλοί μαθητές φεύγουν από το σπίτι νηστικοί λόγω περιορισμένου χρόνου. Το δεύτερο σνακ θα αντικαταστήσει τις τυρόπιτες, τις πίτσες, τα κρουασάν και όλα τα ανθυγιεινά τρόφιμα που συνήθως αγοράζουμε. Το τρίτο σνακ είναι για όσους θέλουν να κόψουν τα γλυκά αλλά δεν μπορούν! Αυτή η ιδέα συνδυάζει γλυκό αλλά και φρούτο.

Το πρώτο σνακ που σας προτείνω για ένα υγιεινό πρωινό στο σπίτι είναι πολύ πρακτικό, αφού το ετοιμάζετε από το βράδυ κι έτσι το μόνο που έχετε να κάνετε το πρωί είναι να το βγάλετε από το ψυγείο και να το καταναλώσετε. Θα χρειαστείτε ένα βαζάκι (σαν κι αυτό που βάζουμε μαρμελάδα) σε όποιο μέγεθος θέλετε. Βάζετε μέσα για βάση λίγο γιαούρτι κι από εκεί και πέρα προσθέτετε ό,τι θέλετε. Αυτά που αναμειγνύω εγώ είναι κουάκερ, καρύδια, μπανάνα και μέλι. Μην ξεχάσετε, πριν το βάλετε στο ψυγείο το βράδυ, να κλείσετε καλά το βαζάκι, για να διατηρηθούν τα υλικά σωστά.

Το δεύτερο σνακ προορίζεται να καταναλωθεί στο σχολείο, για όσους θέλουν να αντικαταστήσουν τα ανθυγιεινά τρόφιμα που αγοράζουμε απ' έξω. Αυτό που σας προτείνω είναι η τορτίγια ολικής αλέσεως. Τα υλικά που χρειάζονται είναι λίγη μαγιονέζα, γαλοπούλα ή κοτόπουλο, ντομάτα και μαρούλι. Το τυλίγετε και το κόβετε σε δύο κομμάτια! Βέβαια και σ? αυτό το σνακ μπορείτε να φτιάξετε πολλές παραλλαγές. Είναι πολύ νόστιμο και υγιεινό.

Τρίτο και τελευταίο σνακ είναι μια έξυπνη ιδέα που συνδυάζει γλυκό και φρούτο. Παίρνετε μία μπανάνα και την κόβετε σε τέσσερα κομμάτια. Βουτάτε το καθένα μέχρι τη μέση, μέσα σε λιωμένη κουβερτούρα, βάζετε μέσα σε ένα μπολάκι μαύρη σοκολάτα και στη συνέχεια, ή το βάζετε στον φούρνο μικροκυμάτων ή το λιώνετε σε bain marie. Συνιστώ να το βάλετε για λίγο στο ψυγείο, για να είναι πιο δροσερό.

Ελπίζω να βρείτε χρήσιμες τις προτάσεις μου και να δοκιμάσετε τα σνακ που σας προτείνω!

Κατερίνα Ματούλα (Β2)
με βοήθεια από την