από την Κυριακή Κάππα (Β1)

Το κείμενο που ακολουθεί απέσπασε πρώτο βραβείο στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον έλεγχο του καπνίσματος με θέμα «Η Ζωή χωρίς κάπνισμα», που διοργανώθηκε από το Ερευνητικό Εργαστήριο «George D. Behrakis», Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, στο πλαίσιο του 9ου Πανελληνίου Μαθητικού Συνεδρίου «Παιδεία για έναν Κόσμο Χωρίς Κάπνισμα».

Αγαπημένοι μου αναγνώστες καλημέρα. Αρχικά ένα εγκάρδιο ευχαριστώ για τα θετικά μηνύματά σας και μια υπόσχεση, που είναι και ο προσωπικός μου αγώνας, να μην σας απογοητεύσω πότε και να συνεχίσω μέσα από τα άρθρα μου, κρατώντας το ενδιαφέρον σας για την επικαιρότητα και σπάζοντας τα υπερβολικά στερεότυπα, να κάνω μαζί σας τη διαφορά.

Σε πολλά από τα μηνύματά σας, ορισμένοι μου αναφέρετε το κάπνισμα ως κοινωνικό πρόβλημα, κάποιοι άλλοι ως επιλογή και απόλαυση και μία κατηγορία, όπου ανήκουν οι πιο αρμόδιοι να έχουν άποψη, οι πρώην καπνιστές, καταθέτει πόσο άλλαξε η προσωπική ζωή προς το καλύτερο.

Και εγώ ορκισμένη αντικαπνίστρια έχω το δικαίωμα να κρίνω έναν καπνιστή; Δεν ξέρω πώς να αγγίξω αυτό το θέμα μένοντας εγώ στο κείμενο και όχι διατυπώνοντας απόψεις τρίτων. Μέχρι που μια φίλη έκοψε το κάπνισμα λόγω εγκυμοσύνης. Από εκείνη τη στιγμή ένα ερωτηματικό ήρθε και κόλλησε στο μυαλό μου… Τώρα τι έγινε; Χθες ήταν εθισμένη καπνίστρια και σήμερα όχι;  Πώς γίνεται; Σίγουρα δεν υπέφερε από την έλλειψη τσιγάρου, την έβλεπα, έλαμπε!

Άρα φίλοι μου είμαι σε θέση να σας πω τα ευχάριστα.  Σήμερα κόβετε το τσιγάρο! Είναι δύσκολο, το ξέρω, και αν σας πω πως είναι όλα ρόδινα θα ήταν ψέμα, όπως και ότι σας καταλαβαίνω, γιατί θα ήταν υποκρισία. Αλλά πριν βιαστείτε να αρχίσετε τις δικαιολογίες: «Εμένα μου αρέσει το τσιγάρο» ή «Θέλω να το κόψω, αλλά δεν μπορώ», θα σας πω ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Το κίνητρο σάς λείπει και αυτό είναι η ίδια η ζωή. Γιατί όταν η ζωή ανθίζει, τίποτα άρρωστο δεν μπορεί να επιβιώσει. Γιατί ζωή χωρίς τσιγάρο δεν είναι ούτε λιγότερο λαχάνιασμα, ούτε περισσότερα χρήματα, όπως οι περισσότεροι πιστεύετε.

Η ουσία είναι αλλού. Ζωή χωρίς κάπνισμα σημαίνει καθαρό και δυνατό μυαλό, δηλαδή καλύτερη αντίληψη των πάντων, των χρωμάτων, των συναισθημάτων, των γεύσεων. Καλύτερη επαφή με τον ίδιο σας τον εαυτό, οπότε και καλύτερη συναναστροφή με τους τρίτους είτε αυτοί είναι γείτονες, φίλοι ή συνάδελφοι.

Σημαίνει επίσης γερό, δυνατό και υγιές σώμα με ό,τι αυτό συνεπάγεται, περισσότερη ενέργεια, λιγότερες ασθένειες. Καλύτερα αντανακλαστικά και μια δυνατή καρδιά που είναι έτοιμη να χτυπήσει δυνατά, όχι από κούραση και άγχος αλλά από χαρά, αγάπη και έρωτα. Σημαίνει περισσότερο χρόνο ζωής για εσάς και με τους αγαπημένους σας. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Αλήθεια έχετε αναλογιστεί πόσο πολύ μπορεί να σας αγαπά αυτός που σας λέει «κόψε σε παρακαλώ το κάπνισμα!»; Έχετε εστιαστεί στα μάτια του παιδιού σας, όταν σας το λέει; Διακρίνατε την αγωνία του μην πάθετε κάτι κακό; Ή των γονιών σας; Δεν έχει σημασία ποιου… Είμαι σίγουρη πως αν το κάνετε, δεν θα το αντέξετε!

Τώρα αμέσως, λοιπόν, καθαρίστε τα σταχτοδοχεία σας, ρίξτε μέσα νερό με ροδοπέταλα και υποσχεθείτε στον εαυτό σας πως εκεί μέσα δεν θα ξαναμυρίσει ο θάνατος! Και με τα πρώτα χρήματα από το πακέτο που δεν θα αγοράσετε, πάρτε ένα λουλούδι και χαρίστε το στον πρώτο περαστικό ή καλύτερα σε έναν καπνιστή. Αν σας ρωτήσει «γιατί;» πείτε του: «Επειδή μου περισσεύει το οξυγόνο»

Σας χαιρετώ και μην ξεχνάτε να χαμογελάτε!