από την Αντιγόνη Φιλέλη (Β3)

Η εργασία είναι σημαντική για τον άνθρωπο. Από τη μια αναπτύσσει τα ταλέντα και τις δεξιότητές του. Από την άλλη, με την επιλογή του επαγγέλματος δε βοηθάει μόνο τον εαυτό του αλλά και τον κόσμο γύρω του, συντελώντας στη δημιουργία θαυμάσιων επιτευγμάτων που ονομάζουμε πολιτισμό. Στο σημείο όμως αυτό μας δημιουργούνται κάποια ερωτήματα: Με ποια κριτήρια οι έφηβοι σε μια τόσο ευαίσθητη φάση της ζωής τους προβαίνουν σε μια τόσο σημαντική απόφαση; Ποιοι είναι οι θετικοί παράγοντες που είναι καλό να τους επηρεάσουν παραπάνω ή μήπως οι σημερινές συνθήκες τούς οδηγούν σε μία κατεύθυνση;

Πολλές έρευνες από Πανεπιστήμια έχουν δείξει ότι τα κριτήρια βάσει των οποίων τα παιδιά  επιλέγουν επάγγελμα είναι:

1. Η συνέχιση της οικογενειακής επιχείρησης,

2. το κόστος σπουδών,

3. το κύρος του επαγγέλματος,

4. η οικονομική αποκατάσταση,

5. οι προοπτικές εξέλιξης,

6. οι κλίσεις του/της

ΣΧΟΛΙΟ: Κανείς δεν είπε ότι πρέπει όλοι να τα βάζουν με αυτήν τη σειρά!!!

Λίγο πιο αναλυτικά:

1) Αυτός ο λόγος προσφέρει μία ασφάλεια, αλλά δεν είναι απαραίτητο κριτήριο για όλους όσοι έχουν οικογενειακή επιχείρηση.

2) Είναι πολύ σημαντική βάση για να στηριχτεί κάποιος, προκειμένου να προβεί σε κάποια επιλογή.

3) Το κύρος και κυρίως ο ανταγωνισμός είναι απαραίτητος για μερικούς.

4) Ένα επάγγελμα πρέπει να μας προσφέρει άνεση σε αυτόν τον τομέα και είναι ένα κριτήριο που ακολουθούν πολλοί νέοι.

5) Πολλοί άνθρωποι απεχθάνονται τη στασιμότητα και επιζητούν την εξέλιξη.

6) Τα ταλέντα και οι κλίσεις είναι αυτά που μας κάνουν αυτό που είμαστε και μας κατευθύνουν προς την ιδανική  εργασία.

ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΟΝΕΙΣ……..

Η οικογένεια θα είναι πάντα παρούσα στις επιλογές κάθε παιδιού. Δίνει συμβουλές καθώς και παρατηρήσεις που πολλές φορές θα πονάνε ή θα φαίνονται χαζές. Όλοι οι γονείς όμως θέλουν τα παιδιά τους να βρουν την ευτυχία και να επιτύχουν στη ζωή τους. Ένας σημαντικός παράγοντας, λοιπόν, που έχει να κάνει με την ευτυχία και την επιτυχία κάποιου είναι και το επάγγελμά του.

Κατ’ αρχήν, οι γονείς πρέπει να βοηθούν τα παιδιά τους να δουν τον σωστό δρόμο γι’ αυτά και όχι να προσπαθούν να τους επιβάλουν μία συγκεκριμένη άποψη  που μπορεί για αυτούς να είναι ένα ανεκπλήρωτο όνειρο ή μια ιδέα που τους είχαν επιβάλει οι δικοί τους γονείς. Πολλές φορές προκαλούν άγχος στους εφήβους για το μέλλον τους, και  παρά την καλή τους πρόθεση προκαλούν μεγάλο πρόβλημα. Για να αποφευχθεί αυτός ο κίνδυνος μπορούν μαζί με το παιδί να παρακολουθήσουν κάποιο πρόγραμμα επαγγελματικού προσανατολισμού και συμβουλών έτσι ώστε να πάρουν περισσότερες πληροφορίες για τις διαφορετικές επαγγελματικές προοπτικές που υπάρχουν.

Σίγουρα η παρουσία τους σ’ αυτή την τόσο σημαντική απόφαση των παιδιών είναι αδιαμφησβήτητα πολύτιμη και για έναν  άλλο λόγο. Οι ίδιοι κρατάνε ανοιχτές διόδους επικοινωνίας ακόμα και όταν ο έφηβος έχει καταληφθεί από το άγχος και τη χαμηλή αυτοπεποίθηση.

ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ: Η ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ…..

Ασκεί  ισχυρή επίδραση στις επιλογές των νέων αναφορικά με την επαγγελματική τους δραστηριότητα. Η ανεργία αναγκάζει τους νέους Έλληνες να μεταναστεύουν στο εξωτερικό για εύρεση εργασίας και καινούργιων ευκαιριών.

ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ:

Εστιαστείτε στο χρυσόψαρο…. Το μικρό χρυσόψαρο βγαίνει από τη γυάλα του, δηλαδή από τη μάζα των πολλών και ξεχωρίζει…….

ΣΧΟΛΙΟ: Όταν το επάγγελμά μας δεν συγκλίνει με τα ενδιαφέροντά μας,θα αρχίσουμε να πλήττουμε και να μην είμαστε χαρούμενοι με την επιλογή μας….

Το επάγγελμα που επιλέγει ένας έφηβος επιδρά καταλυτικά στην ενήλικη ζωή του. Όπως και να γίνει η επιλογή είναι δύσκολη, περιλαμβάνει φόβο και άγχος, χαρά και ανακούφιση καθώς και μεγάλη περηφάνια από τους γονείς όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα γιατί θα ξέρουν ότι το παιδί τους έχει δώσει τον αγώνα του!

ΠΗΓΕΣ